Ciekawy i atrakcyjny plac zabaw przyciąga dzieci jak magnez, wabi kolorami i różnymi urządzeniami. Rodzicom najbardziej zależy na poczuciu bezpieczeństwa, ale i by móc odpocząć, a przy tym mieć baczne oko na maluchy.

Data dodania: 2015-11-20

Wyświetleń: 1679

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Oficjalny plac zabaw

WYGOSPODARUJMY MIEJSCE NA PLAC ZABAW

Usytuowanie placu jest ważne. Powinno być widoczne dla rodziców. Nie zbudujemy go w pobliżu śmietników lub linii wysokiego napięcia. Wybierzemy teren z daleka od sąsiadów, którzy nie życzą sobie rozkrzyczanego grona maluchów. Każdy plac zabaw musi dawać gwarancję bezpieczeństwa oraz zapewniać 50% przestrzeni do biegania.

Jak wyliczyć strefę bezpieczeństwa dla urządzeń powyżej 1,5m?

Strefa bezpieczeństwa = (maksymalna wysokość upadku – 1,5m) x 0,667 x 1,5m.

ZABEZPIECZAMY TEREN

 

Nikt nie zabroni nam stworzyć placu niezabezpieczonego płotem, jednakże opłotowany plac zabaw daje nam gwarancję bezpieczeństwa. Taki teren ochroni przed niepożądaną ucieczką z placu oraz przed niechcianymi zwierzętami. Kiedy ogrodzimy plac zabaw żywopłotem ochronimy pociechy przed zapaleniem, czy zadymieniem, jeśli plac usytuowany jest przy drodze, ponadto wyciszymy go i sąsiedzi będą mieć ogólny spokój?

RODZAJE PODŁOŻA

Podłoże jest na, tyle wymowne, iż to ono ręczy, tym, że nasze dzieci upadają bezpiecznie nie czyniąc sobie krzywdy. Podłoże różnorodne zwiększa odczucia naszych dzieci na dotyk i ćwiczy ich stopy i orientacje w terenie.

Możemy wybrać gęstą trawę – fajna przy bieganiu, lecz nie nadaję się przy huśtawkach i zjeżdżalniach ich twardość przy upadku może spowodować uraz ciała.
Przy piasku, korze lub żwirku musimy wziąć pod uwagę, iż warstwa amortyzująca wynosić musi 30 cm.

Zakładając materiały syntetyczne, nawierzchnia musi spełniać kryterium HIC (kryterium urazu głowy) -40 - 300cm określone w normie PN-EN 1177.

Materiały takie sprawdzają się w swym przeznaczeniu idealnie. Dobrze przepuszczają wodę, dzięki temu są łatwe w utrzymaniu i konserwacji.

WYODRĘBNIAMY STREFY PLACU

Mamy kilka stref. Pierwsza dla najmłodszych dzieci, druga dla dzieci w wieku przedszkolnym i trzecia dla starszaków. Nie zapomnijmy też o opiekunach montując ławeczki, by mogli spocząć na nich, a przy okazji obserwować swe brzdące. Musimy też pamiętać o urządzeniach i ich strefach bezpieczeństwa. Wszystko to określone jest w normach. I tak przy wyposażeniu do 1,5m wysokości strefa bezpieczeństwa wynosi minimum 1,5m, ale karuzele wydłużają strefę do 2m. Wyliczenia dla huśtawek poprzecznych mierzymy długość od miejsca zawieszenia po siedzenie i wynik mnożymy x 0,864 a potem dodajemy 1,75 przy nawierzchniach syntetycznych lub 2,25 przy podłożu sypkim.
Przykład,:·Gdy huśtawka ma długość 1,8m wyliczamy następująco:

Materiały syntetyczne: 1,8m x 0,867 = 1,567m

1,567 + 1,75m = 3,31m

 

Materiały sypkie: 1,8m x 0,867 = 1,561
1,561 + 2,25m = 3,81m

UŻYJMY ODPOWIEDNICH MATERIAŁÓW

Stosując materiały na placu, sprawmy,. by były kolorowe, rozmaite, dające naszym dzieciom pole do wyobraźni. Taki sprzęt ucieszy dzieci. Pobudzi ich zmysły dotyku i wzroku. To jednak nie wszystko, sprzęty muszą posiadać certyfikaty i spełniać normy wykorzystane przez UE.

NIELICENCJONOWANY PLAC ZABAW ODCHODZI W ZAPOMNIENIE

Budując plac zabaw, kierować powinniśmy się przepisami obowiązującymi w UE. Każdy producent zabawek wykazać musi się odpowiednimi normami. Inwestor nieposiadający urządzeń z certyfikatem bierze na siebie odpowiedzialność za sprzęt. Szkoły mają obowiązek kupienia sprzętu z certyfikatem.


Do placów zabaw mamy dwie normy. Pierwsza PN-EN-1176-1 do 7 oraz 10 i 11. Druga PN-EN-1177.

Norma PN-EN 1176 składa się z części:


PN-EN-1176 Dotyczy wyposażenia z 2008 r.
- Ogólne wymagania bezpieczeństwa i metody badań.
- Dodatkowe wymagania bezpieczeństwa i metody badań huśtawek.
-Wymagania badań zjeżdżalni.
- Wymagania badań kolejek liniowych.

- Wymagania badań karuzeli.

EN-1176 z 2008 przy wyposażeniu placów zabaw.
- Wymagania badań urządzeń kołyszących.
- Wyposażenie placów i nawierzchnie.
- Wytyczne instalowania, sprawdzania konserwacji i eksploatacji.
- Metody badań przestrzennych konstrukcji sieciowych.

PN-EN-1177 z 2008 dotyczy nawierzchni placów zabaw amortyzujące upadki i wymagania bezpieczeństwa.

Koniecznością jest, także zachowanie odpowiednich wymiarów placu, wielkość jego musi być odpowiednia do ilości dzieci na nim się bawiących. Paragraf 20 normy technicznej określa zapotrzebowanie powierzchni dla jednego dziecka. Dokument ten określa minimalną odległość placów zabaw i boisk od parkingów. W zależności od parkingu wynosi :
7cm – dla 4 stanowisk
10cm – dla 5-60 stanowisk
20cm – powyżej 60 stanowisk.

BEZPIECZEŃSTWO PLACU ZABAW

Plac zabaw z atestem gwarantuje nam bezpieczeństwo zabawy. By taki plac funkcjonował prawidłową muszą być przeprowadzone kontrole placu przez urzędników administracyjnych. Określa to norma PN-EN-1176-7 mówi nam, by przeprowadzać trzy rodzaje kontroli.
1. Kontrola regularna przeprowadzana, co 1-7 dni.
2. Kontrola funkcjonalna przeprowadzana, co 1-3 miesiące.
3. Kontrola podstawowa przeprowadzana raz w roku.

Pamiętajmy, że tylko taki plac może być ubezpieczony, a co za tym idzie w przypadku wypadku możemy ubiegać się o odszkodowanie. Jeśli kontrole nie będą przeprowadzane prawidłowo, wówczas ubezpieczyciel może odmówić nam wpłaty ubezpieczenia.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena