Projektowanie profesjonalnego placu zabaw, wbrew pozorom, nie jest sztuką łatwą. Rozplanowanie przestrzeni powinno być sensowne. Takie, aby dzieci naprawdę chciały przychodzić na taki plac zabaw. Dodatkowo, przestrzeń placu zabaw powinna umożliwiać bezpieczną zabawę. Poniżej kilka słów o tym, co trzeba wziąć pod uwagę projektując osiedlowy plac zabaw dla dzieci!

Data dodania: 2020-01-22

Wyświetleń: 1347

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak zaplanować rozmieszczenie sprzętów na placu zabaw dla dzieci?

Co należy wiedzieć przed rozpoczęciem planowania placu zabaw?

Rozpoczynając planowanie przestrzeni na placu zabaw, należy wziąć pod uwagę wiek użytkowników, rodzaj podłoża, jaki naturalnie znajduje się na danym terenie oraz to, jaki mamy budżet. 

Rozważnie wybierz miejsce na każdy sprzęt

Rozmieszczenie poszczególnych sprzętów powinno zależeć od tego, jakie jest nasłonecznienie w poszczególnych sferach placu (np. nie postawimy piaskownicy tam, gdzie jest maksymalna ekspozycja na słońce), jaka jest roślinność (stolik piknikowy dobrze jest postawić pod drzewem), a także od tego, co znajduje się wokół placu. W tym ostatnim przypadku chodzi w szczególność o śmietniki. Lepiej jest ustawiać sprzęty do zabaw dla dzieci z dala od wiat z kubłami na odpady. Wyjście z placu zabaw natomiast należy umiejscowić z dala od jezdni. Po to, aby dzieci nie wybiegały rozpędzone z placu wprost pod koła samochodów w momencie, gdy wydaje im się, że nic nie jeździ. Warto również pomyśleć o sąsiadach i nie stawiać boiska do grania w kosza na placu zabaw w tych miejscach, na które wychodzą okna z pobliskich zabudowań. 

Wymiary najważniejsze!

W planowaniu pomocne będzie wymierzenie dokładnie terenu, który chcemy zagospodarować. Warto już tutaj oznaczyć spadki terenu (które oznaczają, że pewne sprzęty w takim miejscu nie staną, na przykład huśtawki). 

Gdy mamy już wszystko na papierze, możemy powoli rozmieszczać poszczególne sprzęty na projekcie. Projektowanie placów zabaw powinno przebiegać z uwzględnieniem wymiarów tychże sprzętów. Na stronach sklepów oferujących wyposażenie placu zabaw znajdują się zawsze szczegółowe informacje o wymiarach poszczególnych przedmiotów oraz o przestrzeni, którą należy pozostawić wolną wokół takiego obiektu. 

Jak zrobić jeden plac zabaw dla kilku grup wiekowych dzieci?

Projektowanie placów zabaw na osiedla jest jedną z najtrudniejszych rzeczy, bowiem w jednym miejscu trzeba pogodzić potrzeby jednocześnie dwulatków, jak i siedmiolatków. Rozrzut między tymi dwiema grupami wiekowymi jest bardzo dużo: młodsze dzieci potrzebują bujaków, małych piaskownic i niskich huśtawek Starsze natomiast potrzebują znacznie więcej przestrzeni do biegania (stąd boiska na takich palcach zabaw), jak i znacznie bardziej złożonych sprzętów, takich jak wielkie konstrukcje do wspinania się. Planując rozmieszczenie tych sprzętów należy zadbać o to, aby obie grupy znajdowały się w miarę daleko od siebie, a zwłaszcza aby dzieci ze starszej grupy nie mogły zagrażać młodszym w czasie biegania. 

Więcej praktycznych porad znajdziecie tutaj: https://playtime.pl

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena