Place zabaw to miejsca stworzone przede wszystkim dla dzieci, bezpieczne i dostosowane do oczekiwań najmłodszych. Obecnie place zabaw pełnią istotną funkcję w rozwoju fizycznym jak i psychicznym dzieci. Zabawa na placu zabaw kształtuje cechy i zachowania, które dziecko będzie wykorzystywać przez całe życie.

Data dodania: 2011-11-30

Wyświetleń: 2522

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 4

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

4 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kiedyś place zabaw składały się z kilku metalowych rurek połączonych ze sobą. Jeszcze czasami można zaobserwować takie elementy na blokowiskach czy niektórych przedszkolach. Ich wadą było to że nie prezentowały się okazale, ich estetyka i wykonanie dawały wiele do życzenia o bezpieczeństwie nie wspominając. Budowane obecnie place zabaw muszą spełniać określone wymogi bezpieczeństwa i jakości, są kolorowe, mają wiele różnorodnych elementów do zabawy i prezentują się okazalej. Dzieci też chętniej się bawią na takich urządzeniach a rodzice czy opiekunowie mają pewność, że miejsce zabawy najmłodszych jest bezpieczne. Poprzez odpowiednie dobranie urządzeń na place zabaw można wpłynąć na prawidłowy rozwój dzieci.

Istotnym argumentem jest to że znajdują się na świeżym powietrzu. Jest to bardzo ważne, gdyż aktywna zabawa na świeżym powietrzu jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju dziecka zarówno fizycznego jak i psychicznego. Dużo aktywnego ruchu w najmłodszych latach może zaprocentować większą aktywnością w dorosłym życiu. Ruch fizyczny na placu zabaw wzmacnia wytrzymałość kości oraz wpływa na prawidłowe funkcjonowanie stawów, zapewnia im odpowiednią elastyczność, poprawia odporność dziecka ora ogólny stan kondycyjny. Niektóre elementy placów zabaw jak np. belki balansujące wspomagają równowagę,  uczą balansowania ciałem oraz uczą koordynacji ruchów. Takie elementy są szczególnie przydatne dla dzieci, które mają problemy z równowagą lub często się potykają i przewracają. Drabinki i elementy wspinaczkowe również wpływają na odpowiednią koordynację ruchową. Taka wspinaczka wpływa również na poprawę zręczności i wzmocnienie mięśni. Niektóre elementy placów zabaw wymuszają zastanowienie się nad każdym kolejnym krokiem, dzięki temu dzieci uczą się planowania swoich ruchów. Poznają również możliwości i ograniczenia swojego ciała.

Poza pozytywnym wpływem na zdrowie fizyczne istotny jest również rozwój psychiczny. Place zabaw posiadają sporo elementów, z których można korzystać na wiele sposobów dlatego taka zabawa pobudza wyobraźnię i rozwija kreatywność. Radosna zabawa na placu zabaw wpływa na prawidłowy rozwój układu nerwowego i mózgu. Ruch wytworzony przez huśtawki wpływa relaksacyjno i uspokajająco na dziecko, poprawia również koncentrację i skupianie się. Ponadto dzieci uczą się na placu zabaw zachowań społecznych. Przy zjeżdżalni uczą się stania w kolejce a na huśtawkach wagowych współpracy z innym dzieckiem. Zabawa z grupą innych użytkowników sprawia, że dzieci są bardziej otwarte i towarzyskie. Uczą się współdziałać ale również rywalizować z innymi dziećmi, np. zabawa na karuzeli wymaga, by jedno dziecko wprawiało urządzenie w ruch dzięki czemu dzieci współdziałają razem ze sobą, natomiast rywalizują ze sobą na drabinkach i belkach balansujących, gdzie chodzi o to by ustać jak najdłużej.  Podczas zabawy w piaskownicy dziecko rozwija zmysł dotyku, kreatywność i precyzję. Badania dowodzą, że aktywne ruchowo dziecko łatwiej się uczy i szybciej przyswaja nowe wiadomości, doświadczenie zdobyte na placu zabaw ma wpływ na zachowania w przyszłości. Ponadto rozładowanie energii na placu zabaw wpływa na lepszy sen najmłodszych.

Licencja: Creative Commons
4 Ocena