Domino to bardzo stara i nieco zapomniana gra nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych. Przywędrowała do Europy z starożytnych Chin, gdzie do dziś jest bardzo popularną grą występującą w wielu odmianach.

Data dodania: 2011-03-19

Wyświetleń: 1974

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W Polsce najbardziej znane jest Domino składające się z 28 kamieni zawierających podwójne pola z kombinacją oczek od 0 do 6.

Małym dzieciom najczęściej kojarzy się z „domino day”, czyli biciem kolejnych rekordów w układaniu nieskończonej ilości kostek. A przecież to piękna gra zmuszająca do strategicznego i logicznego myślenia i przy tym urzekająca w swojej prostocie. Na pewno warto ją wprowadzić do zabaw z dziećmi z jednej prostej przyczyny, jest to świetna gra matematyczna, która może być przerywnikiem podczas nauki dodawania. Chciałabym, więc przybliżyć jej zasady.

Zanim jednak przejdziemy do zasad poznajmy terminologię. Kostki domina nazywamy kamieniami, kostki leżące luzem na stole oczkami do dołu nazywamy talonem, a kamienie posiadające po obu stronach tą samą liczbę oczek nazywamy dubletami.

Domino dla początkujących

Kamienie w liczbie 28 rozkładamy na stole oznakowaniem do dołu a następnie musimy je starannie wymieszać.

W zależności od liczby uczestników gry wybieramy po:

8 kamieni przy 2 graczach

7 kamieni przy 3 graczach

5 kamieni przy 4 graczach

Każdy uczestnik ustawia kamienie przed sobą tak, aby nikt inny ich nie widział. Grę zaczyna ta osoba, która ma kostkę z najwyższą sumą oczek np. dwie 6. Kostkę tą wykładamy na środek i kolejny gracz, musi do niej dołożyć swój kamień, tak by liczby oczek z jednej lub drugiej strony kamienia były takie same (w tym wypadku muszą być to 6-tki). Jeśli gracz nie posiada kamienia, który można dopasować, to dobiera 2 kamienie z talonu (zbiór zakrytych kamieni leżący na stole).

Kamienie zawsze ustawiamy z tej strony, gdzie ilość oczek kamienia dostawianego i leżącego jest taka sama. Pamiętajmy również o tym, że można je dostawiać z jednego lub drugiego końca ciągu, nigdy do środka. Dublety są zawsze uprzywilejowane i możemy je dokładać do kamienia, który ma inną liczbę oczek.

Gracz, który nie może dostawić kamienia, ani go dobrać z talonu, bo wszystkie zostały zabrane, musi przepuścić swoją kolejkę. Wygrywa ten gracz, który wyłoży wszystkie swoje kamienie, jako pierwszy. Jeśli chcemy rozegrać kilka kolejek to gracz, który skończył pierwszy zlicza sumę oczek na kamieniach przeciwników i zapisuje ją na swoim koncie.

Może się zdarzyć, że wszyscy uczestnicy posiadają kamienie, ale nikt nie może ani dostawić, ani dobrać nowych, wówczas kończymy partię i wygrywa ten, kto ma najmniejszą liczbę kamieni. Jeśli dwóch uczestników ma tą samą liczbę kamieni to wówczas zliczamy oczka, wygrywa ten gracz, który ma ich najmniej. A następnie zlicza sumę oczek przeciwników i zapisuje ją na swoim koncie.

Na początku gry warto się umówić, do jakiej sumy oczek gramy np. wygrywa ten, kto jako pierwszy osiągnie sumę 200 na swoim koncie.

Domino włoskie

Domino włoskie przeznaczone jest dla 3-5 graczy. Kamienie mieszamy i rozkładamy na stole oczkami do dołu. Każdy z graczy wybiera kamienie zgodnie z zasadami:

- 5 kamieni, jeśli mamy 5 graczy,

- 6 kamieni, jeśli mamy 4 graczy

- 8 kamieni, jeśli mamy 3 graczy

Na początku gry uczestnicy ustalają, jaką liczbę punktów musi osiągnąć zwycięzca np.: 50, 70, 100. Każdy gracz ustawia kamienie przed sobą pionowo, ale w taki sposób, aby inni ich nie widzieli. Zaczyna ta osoba, która ma kamienie o najwyższej sumie oczek no 6/6. Kładąc kamień na stole każdy gracz oznajmia głośno łączną sumę wszystkich wyłożonych oczek. Czyli pierwszy gracz z dwiema 6 mówi 12, kolejny gracz może dołożyć, 2/3 co z pierwszym kamieniem daje sumę 17, następny, 4/1 co daje sumę łączną 22 i tak aż do otrzymania ustalonej na początku punktacji np. 50 punktów. Jeśli żaden z graczy nie osiągnie idealnie 50 punktów wygrywa ten, kto będzie najbliżej tej cyfry.

Tą wersję domina polecam, jako świetne urozmaicenie nauki dodawania u dzieci
 zgodnie z zasadą nauki przez zabawę.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena