Rodzice coraz chętniej kupują pociechom drewniane zabawki, co można tłumaczyć m.in. większą świadomością ekologiczną oraz odrodzeniem popularności tradycyjnego surowca. Zabawki z drewna niosą za sobą także pewien sentyment, a dodatkowo uważane są za bezpieczne, estetyczne i trwałe. Jak czyścić drewniane zabawki, żeby nawet po latach wyglądały dobrze i nie stanowiły zagrożenia dla najmłodszych?

Data dodania: 2024-12-01

Wyświetleń: 33

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak należy myć drewniane zabawki?

Zabawki drewniane wracają do łask

Niegdyś leżały zapomniane w kartonach na strychu, dziś drewniane zabawki stanowią podstawowy element bawialni urządzonej w duchu Montessori. Jedni rodzice wybierają je ze względu na wytrzymały i szlachetny materiał, dla innych liczy się głównie to, że takie zabawki wspaniale rozwijają kreatywność dziecka. Niezależnie jednak od motywacji, przy wyborze drewnianych zabawek należy zwrócić uwagę na ich jakość. Zabawka powinna posiadać certyfikaty bezpieczeństwa i jakości, dlatego przez zakupem warto zapytać o nie sprzedawcę. Należy również upewnić się, że do malowania zabawki użyto atestowanych farb, a powierzchnia została pokryta bezpiecznym dla dzieci środkiem (np. woskiem i olejem). Poza tym każdy element musi być starannie wyszlifowany i bez ubytków - wtedy mycie zabawek drewnianych będzie łatwiejsze.

Dlaczego dbanie o czystość zabawek jest takie ważne?

Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że wszystkie zabawki powinny być regularnie czyszczone i dezynfekowane. Dlaczego trzeba to robić? Zabawki towarzyszą dziecku w różnych sytuacjach, także podczas jedzenia, korzystania z łazienki czy zabawy na dworze. W rezultacie zbierają zanieczyszczenia z każdego miejsca, w którym się pojawią. To nie tylko resztki jedzenia, kurz, piasek czy plamy z błota i trawy, ale także zagrożenia w postaci bakterii, wirusów, grzybów czy jaj pasożytów. Wszyscy ci „pasażerowie na gapę” mogą więc zostać na rączkach dziecka albo wylądować prosto w buzi - jak wiadomo, maluchy uwielbiają próbować wszystkiego, co akurat wpadnie im w ręce.

Jednak mycie drewnianych zabawek to temat szczególny, ponieważ naturalne akcesoria wymagają ostrożnego i odpowiedniego postępowania. W odróżnieniu od zabawek gumowych czy plastikowych, zabawek drewnianych nie można umyć pod kranem ani w moczyć w misce z wodą i płynem. Nie wolno ich również wrzucić do pralki jak maskotek, ani suszyć na kaloryferze czy za pomocą suszarki. Złe podejście może doprowadzić do uszkodzenia zabawki, np. odklejenia drobnych elementów lub zablokowania elementów ruchomych. Poza tym nieodpowiednie mycie może sprawić, że powierzchnia zabawek stanie się szorstka, a kolory wyblakną. W takim razie jak czyścić drewniane zabawki, by zachowały trwałość i na lata i przechodziły z pokolenia na pokolenie?

Czyszczenie i mycie zabawek drewnianych nie jest trudne!

Dobra wiadomość jest taka, że ostrożne postępowanie nie jest równoznaczne z większą ilością pracy. Wręcz przeciwnie! Żeby usunąć kurz, resztki jedzenia i stałe zanieczyszczenia z drewnianych zabawek, wystarczy przetrzeć je suchą ściereczką lub użyć pędzla z miękkim włosiem, który wymiecie zabrudzenia z zakamarków. Natomiast mycie drewnianych zabawek sprowadza się do usunięcia plam za pomocą wilgotnej ściereczki namoczonej w wodzie z dodatkiem detergentu. Najlepiej używać do tego środków przeznaczonych do pielęgnacji drewna, ponieważ zbyt agresywne detergenty mogą doprowadzić do zniszczenia powierzchni, powstawania przebarwień lub wyblaknięcia kolorów.

Zasady, których warto przestrzegać podczas mycia drewnianych zabawek:

  • nie należy używać dużej ilości wody, ponieważ drewno może napęcznieć i ulec odkształceniu;
  • nie należy używać akcesoriów, które mogłyby uszkodzić drewnianą powierzchnię lub powłokę ochronną (np. stalowych czyścików, ostrych i twardych szczotek);
  • do mycia należy stosować wyłącznie delikatne detergenty, które są bezpieczne dla dziecka i nie szkodzą drewnu (najlepiej użyć środków przeznaczonych do drewna);
  • po umyciu zabawki powinny wyschnąć samoczynnie, np. na ręczniku papierowym, bez dodatkowego źródła ciepła (np. światła słonecznego, kaloryfera, suszarki).

Jak zdezynfekować drewniane zabawki?

Niestety każda zabawka może stać się rezerwuarem drobnoustrojów (zwłaszcza bakterii i wirusów) oraz innych zagrożeń biologicznych, takich jak pleśń czy pasożyty. Dlatego od czasu do czasu trzeba zastosować mocniejsze środki, które zadziałają na niewidoczne gołym okiem zanieczyszczenia. W przypadku maskotek wystarczy nastawić odpowiedni program w pralce, ale jak zdezynfekować drewniane zabawki?

Przede wszystkim można użyć impregnatów biobójczych, które usuwają drobnoustroje i jednocześnie zapewniają ochronę mikrobiologiczną. Co ważne, należy sięgać wyłącznie po środki przeznaczone do drewna oraz bezpieczne dla człowieka. Taki ekologiczny preparat dezynfekujący można przygotować również samodzielnie z wody i octu (w proporcji 4:1) oraz kilku kropel mydła lub olejku zapachowego. Przed oddaniem zabawek dziecku warto poczekać, aż ocet całkowicie wyparuje.

Pielęgnacja zabawek drewnianych

Regularne mycie zabawek drewnianych pozwala utrzymać je w higienicznym stanie, dzięki czemu dziecko nie jest narażone na kontakt z brudem i drobnoustrojami. Poza tym zadbane zabawki wyglądają estetycznie, nie szpecą pokoju dziecka i można bez skrępowania bawić się nimi w towarzystwie (np. w przedszkolu). Jednak żeby drewniane zabawki zachowały żywe kolory i gładką powierzchnię, warto od czasu do czasu poświęcić chwilę na ich specjalną pielęgnację. Ewentualne ubytki można delikatnie wyszlifować - w przypadku drewna pokrytego farbą trzeba się jednak liczyć z wytarciem koloru. Zabawki warto również zaimpregnować, aby drewno nie chłonęło zabrudzeń i zyskało przyjemną w dotyku, błyszczącą powierzchnię. Można w tym celu użyć wosku, oleju lub chociażby oliwy z oliwek.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena