Choć czasem droższe od swoich plastikowych odpowiedników, zabawki drewniane mają w sobie coś magicznego. Czuć w nich prawdziwą duszę, której tak często brakuje sporej części dzisiejszych zabawek. 

Data dodania: 2014-08-08

Wyświetleń: 1252

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zachwycają kolorystyką, kształtem, wykonaniem, sprawiają, że rodzice chętniej przystąpią do wspólnej zabawy ze swoimi pociechami, wybierając się we wspaniałą podróż w czasie - do lat, w których najwięcej frajdy gwarantowała wyobraźnia, a nie podająca wszystko jak na talerzu elektronika. Zabawki drewniane przeżywają prawdziwy renesans i nie ma w tym nic dziwnego – nic nie rozwija dziecięcej kreatywności tak jak one.

Zaskakująca ekologiczność

Unikalność, która cechuje zabawki drewniane, dotyczy także ich producentów. Choć, jak to w dobie kapitalizmu bywa, konkurują ze sobą o największe wpływy na rynku, to na co dzień przyświeca im ten sam cel – popularyzacja mądrych zabawek. Takich, które naprawdę bawią dziecko, a nie zajmują je tylko na chwilę, po czym zostają rzucone w kąt. Ich kolejnym autem jest charakteryzująca je ekologiczność. Część firm produkuje swoje zabawki drewniane z drewna kauczukowego pochodzącego z plantacji przeznaczonych do pozyskiwania lateksu. Surowiec ten można czerpać z jednego drzewa przez około ćwierć wieku, a następnie, gdy drzewo już go nie daje, zostaje ono przeznaczone do wycinki. Renomowana tajlandzka firma Plan Toys nie pozwoliła na marnowanie tak cennego materiału i jako pierwsza na świecie postanowiła wykonywać z niego swoje produkty. Dzięki temu funkcjonowanie ekosystemu nie jest zaburzone, a zabawki drewniane produkowane są z surowca o niezwykle wysokiej jakości. Należy też wspomnieć, że na miejsce wyciętych drzew kauczukowych sadzone są nowe i cały proces zatacza koło. Co więcej, nawet opakowania wykonywane są często z makulatury, a niektóre fabryki czerpią energię z biomasy i paneli słonecznych. Gdy dzieciom ich zabawki drewniane się znudzą, wyrzucone nie zanieczyszczą środowiska.

Wytrzymałość i bezpieczeństwo

Zabawki plastikowe mają kilka wad – szczególnie ciekawskim i silnym dzieciom łatwo jest je popsuć, mają małe elementy, które następnie mogą wylądować w brzuszkach naszych małych odkrywców, a te tanie mogą zawierać substancje szkodliwe dla zdrowia. Zabawki drewniane są ich całkowitym przeciwieństwem – cechuje je duża trwałość, dzięki czemu praktycznie się nie zużywają, a do ich malowania stosuje się przede wszystkim bezpieczne barwniki na bazie wody. Ponadto, łączenie poszczególnych elementów następuje przy użyciu nietoksycznych klejów. Jak widać, zabawki drewniane są, z czysto praktycznego punktu widzenia, wyborem niemalże idealnym – nie szkodzą przyrodzie oraz są bezpieczne dla naszych dzieci. Jednak ich największe zalety dopiero przed nami…

Mała rzecz, a cieszy

Nie od dziś wiadomo, że to właśnie przez zabawę dziecko najefektywniej poznaje otaczający je świat. Ważne jest, aby zabawki były dostosowane do jego wieku, skuteczniej w ten sposób zachęcając do nauki poprzez zabawę. Zabawki drewniane znakomicie stymulują zmysły naszych pociech, a dzięki swojej prostocie pobudzana jest ich wyobraźnia i kreatywność. W tym wypadku to malec kontroluje to, co dzieje się w wykreowanym przez niego świecie zabawy, a nie wydająca określone dźwięki i poruszająca się w dany sposób interaktywna plastikowa zabawka. Poszczególni producenci oferują swoje propozycje dostosowane do małych klientów w przedziałach wiekowych od 4, 10 i 18 miesięcy oraz od roku i 2, 3, 4 lat. Zabawki drewniane mogą więc towarzyszyć dzieciom przez jeden z najważniejszych okresów dzieciństwa, sprawiając, że będzie ono radosne i owocne, jeszcze milej wspominane w przyszłości.

Co i za ile można kupić?

Zabawki drewniane i składająca się na nie oferta są niezwykle zróżnicowane – producenci oferują zarówno klasyczne (np. drewniany pchacz z klockami i ptaszkami, drewniany sorter, drewniana przebijanka, drewniane klocki), jak i nieco inne propozycje – np. drewniany ekspres do kawy, drewniana farma, drewniane warzywa i owoce do krojenia czy też drewniany but do nauki wiązania sznurowadeł. Ogólnie rzecz biorąc, ich ceny wahają się od około 30 do mniej więcej 300 zł, a radość jaką sprawiają naszym dzieciom jest po prostu bezcenna. Biorąc pod uwagę ich ekologiczność, bezpieczeństwo jakie gwarantują oraz to, jak stymulują zmysły i pobudzają wyobraźnię wraz z kreatywnością dzieci, powinniśmy rozważyć ich kupno jako pięknego prezentu dla naszych milusińskich.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena