Prawidłowa umiejętność dzielenia wyrazów na sylaby jest niezwykle ważna, zwłaszcza u dzieci zaczynających naukę czytania. Często zapominamy o rzeczy bardzo oczywistej, że wyraz nie tylko się dzieli na sylaby, ale również patrząc z perspektywy dziecka z sylab można złożyć różne wyrazy.

Data dodania: 2011-09-27

Wyświetleń: 2157

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

 Aby ułatwić maluchowi poruszanie się w świecie sylab przygotowałam 3 propozycje zabaw.

Pierwsza zabawa „Sylabowy łańcuch” polega na tworzeniu nowego 2-sylabowego wyrazu dodając do ostatniej sylaby wyrazu poprzedzającego nową sylabę np.

Ma-ma/ma-ta/ta-to/to-la/la-to/to-czek/ itd.

Na zajęciach lekcyjnych można zorganizować 10 minutowe zawody pomiędzy dziećmi, sprawdzając czyj łańcuch wyrazowy będzie najdłuższy. Zabawę możemy uatrakcyjnić wprowadzając możliwość budowania wyraców 3-sylabowych, lub samych rzeczowników itp.

Aby uatrakcyjnić zajęcia możemy oprócz zaproponowanej powyżej zabawy wprowadzić pomoce dydaktyczne np. grę „Sylaby w Dominie”.  Polega ona na łączeniu kostek domina na których znajdują się sylaby w taki sposób, aby powstawały nowe wyrazy.

Kolejna zabawa wymaga nieco więcej pracy, albowiem do jej przeprowadzenia potrzebne będą nam kartoniki z zestawami sylab, które rozdajemy dzieciom (każde otrzymuje swój komplet). Prosimy, aby z tych sylab zbudowały jak najwięcej 2-sylabowych wyrazów, cała zabawa polega na tym, że przestawiając sylaby każdego wyrazu możemy otrzymać zupełnie inny wyraz.

li-pa/pa-li

ma-ta/ta-ma

ry-ba/ba-ry

ma-sa/sa-ma

Ponieważ każde dziecko otrzyma tylko 8 kartek z sylabami ułoży tylko 4 wyrazy z ośmiu możliwych. Najciekawsza w tej zabawie jest chwila gdy dzieci domyślają się że wyrazów może być więcej. Oczywiście należy się liczyć z tym że dzieci z wyrazów tych mogą ułozyć również inne logiczne wyrazy np. li-ry, sa-ba.

O wiele trudniejsza jest znana nam wszystkim zabawa polegająca na zbudowaniu jak największej ilości wyrazów z sylabami i również wyrazami: ul, oko, as

Ul, ula, ulica, ultimatum, ulga, kula, koszula, ruletka

Oko, okolica, wokoło, lokomotywa, Maroko, Rokoko, kokon

As, Kiełbasa, Asia, bas, trzask, toast

Życzę wszystkim miłej zabawy :) 

Licencja: Creative Commons