Druga młodość gier planszowych. Dlaczego gry planszowe są wciąż popularne, jak wybrać odpowiednią dla siebie? Nowoczesne gry planszowe potrafią zaskoczyć każdego, nie mają nic wspólnego z klasycznymi szachami czy warcabami.

Data dodania: 2017-04-28

Wyświetleń: 1069

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Powrót na planszę

Gry planszowe przeżywają właśnie swój renesans. Paradoksalnie dzieje się tak w erze dynamicznej informatyzacji świata. Kiedy pod koniec XX wieku rozpoczęła się ekspansja gier komputerowych gry planszowe i karciane były przez wielu skazywane na zapomnienie. Tak też było – ale tylko przez chwilę. Informatyzacja życia prowadzi do ograniczenia stosunków społecznych – większość naszych potrzeb możemy zaspokoić w sieci. Gry planszowe dają szansę na integrację – wspólne przebywanie i funkcjonowanie w grupie. Drugim bardzo istotnym aspektem jest chęć oderwania się od ekranów komputerów. Wielu z nas po całym dniu w pracy ma zwyczajnie dość i pragnie odpoczynku w innej formie niż wpatrywanie się w telewizor czy monitor.

Gry planszowe to nie tylko chińczyk

W świadomości wielu ludzi gry planszowe nadal kojarzą się wyłącznie z chińczykiem, warcabami, szachami, a co najwyżej z Scrabble’ami czy Monopoly. To nie prawda. Tylko na rynku polskim wydanych zostało tysiące różnych tytułów, a wiele z nich cieszyło się ogromną popularnością. Wystarczy spojrzeć na liczby najlepszych światowych tytułów:

  • Trivial Pursuit – blisko 100 milionów sprzedanych egzemplarzy,
  • Catan (Osadnicy z Catanu) – 15 milionów,
  • Carcassonne – 10 milionów,
  • Scotland Yard – prawie 4 miliony,
  • Wsiąść do pociągu – niecałe 2 miliony.

Powyższe tytuły to jedynie część bardzo długiej listy. Nie ma wśród nich chociażby Monopoly, Scrabble’i czy innych bestsellerów. Gry planszowe na całym świecie cieszą się ogromną popularnością od lat i wygląda na to, że jeszcze przez długi czas się to nie zmieni.

Wybór odpowiedniej gry

Podczas wyboru gry należy pamiętać, że w zdecydowanej większości przypadków na opakowaniu znajdziemy informacje dotyczące: wieku graczy, liczby graczy oraz czasu jaki potrzebujemy na rozgrywkę.

W sieci możemy znaleźć wiele ciekawych wideo-recenzji, które pozwolą nam na zapoznanie się z tytułem przed zakupem.

Polecamy kupowanie gier planszowych w wyspecjalizowanych sklepach. Prowadzą one często wypożyczalnie, w których koszty wypożyczenia zaczynają się od 2-3 zł za weekend. Obsługa to często osoby doskonale zorientowane w grach planszowych, potrafiące bez trudu polecić tytuł, z którego po zakupie będziemy zadowoleni.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena