Wózek widłowy, który jest użytkowany w zakładzie pracy musi spełniać minimalne normy bezpieczeństwa, które przewidziane są dla tego typu urządzeń. Wszystkie normy opisane są w odpowiedniej ustawie. Jakie normy musi spełniać wózek, aby praca była bezpieczna?

Data dodania: 2015-02-20

Wyświetleń: 2578

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wózek widłowy i Bhp podczas pracy.

Sprawność wózka widłowego, przeglądy techniczne.

  Sprawność techniczną wózka widłowego są w stanie zagwarantować jedynie okresowe przeglądy techniczne i zabiegi konserwacyjne. Obowiązkiem dopilnowania, aby każdy użytkowany wózek widłowy był utrzymany w dobrym stanie technicznym, obarczony jest pracodawca. To w jego gestii leży, aby w odpowiednim czasie wózki widłowe przeszły przegląd lub szereg zabiegów konserwacyjnych.

  Wózki widłowe najczęściej zasilane są silnikiem spalinowym lub elektrycznym. Nie zgodne z obowiązującymi normami bezpieczeństwa, wózki o napędzie spalinowym nie mogą być użytkowane w zamkniętych pomieszczeniach. W przypadku, kiedy poszukujesz wózka widłowego, który swoją pracę będzie wykonywał w zamkniętym magazynie lub pomieszczeniu innego typu, wybór ogranicz do wózków zasilanych elektrycznie.

  Wózki widłowe podnośnikowe wyposażone w mechaniczny napęd podnoszenia objęte są dozorem technicznym, tak jak butle gazowe, które występują w wózkach zasilanych silnikiem spalinowym. Producent danego wózka dostarcza dokumentację techniczno – ruchową, według której muszą być wykonywane wszelkie zabiegi konserwacyjne, przeglądy techniczne i codzienna eksploatacja.

Kto może obsługiwać wózek widłowy?

  Przepisy bhp określają również szczegółowe wymagania dotyczące pracowników, którzy mają obsługiwać wózek widłowy. Operator wózka widłowego musi :

  • posiadać przynajmniej podstawowe wykształcenie,
  • ukończyć odpowiedni kurs, który jest zgodny z programem Ośrodka Doskonalenia Kadr Ministerstwa gospodarki,
  • zdać egzamin przed UDT,
  • posiadać prawo jazdy kategorii B,
  • posiadać zaświadczenie lekarskie i badania psychotechniczne stwierdzające brak przeciwwskazań do obsługi wózka widłowego,
  • posiadać imienne zezwolenie do obsługi wózka widłowego, które wydawane jest przez pracodawcę i ważne jest na terenie danego przedsiębiorstwa

Obowiązki i wymagania nałożone na pracodawcę w związku z użytkowaniem wózka widłowego.

  Pracodawca, który umożliwia pracownikom obsługę wózka widłowego, zobowiązany jest do ograniczenia występowania zagrożeń, które wynikają z eksploatacji wózka, a także musi zadbać o odpowiedni poziom bezpieczeństwa podczas pracy. Ponadto, pracodawca zobowiązany jest do przeprowadzania szkoleń dla operatorów wózków widłowych, na których zostaną przekazane wszelkie informacje dotyczące przepisów bhp i instrukcje dotyczące prawidłowego użytkowania wózka. Pracodawca powinien także zadbać o prawidłowy stan techniczny wózków widłowych, ich przeglądy i zabiegi konserwacyjne. Stan techniczny wózka widłowego ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo użytkowania.

Obowiązki operatora wózka widłowego.

  Operator wózka widłowego, oprócz posiadania stosownych uprawnień do obsługi wózka widłowego, musi przestrzegać pewnych zasad określonych w przepisach bhp, aby wykonywana praca była w pełni bezpieczna. Operator wózka, nie może wprowadzać na własną rękę zmian w konstrukcji wózka widłowego, a także go demontować. Aby praca była bezpieczna, codziennie, przed rozpoczęciem pracy operator powinien otrzymać szczegółowe informacje dotyczące pracy. W jego gestii leży również codzienne sprawdzanie stanu technicznego wózka. W miarę możliwości, każdy operator powinien sprawdzić układ kierowniczy, hamulcowy, napędowy, a także mechanizmy podnoszenia, czy wszelki osprzęt dołączony do wózka. Ważną rolę odgrywają urządzenia dbające o bezpieczeństwo operatora, dlatego je również należy sprawdzić.

  Operator wózka widłowego zobowiązany jest również do przestrzegania zasad obowiązujących na terenie zakładu pracy. Ładunek musi być odpowiednio zabezpieczony, a prędkość musi być dostosowana do panujących warunków. Limity prędkości wózka widłowego określane są odpowiednimi przepisami, jednak na terenie zakładu pracy mogą obowiązywać inne limity i zasady ruchu, dlatego operator musi się do nich zastosować w pierwszej kolejności. Wózek widłowy, po zakończonej pracy musi zostać odstawiony na miejsce umożliwiające ładowanie akumulatorów, a operator musi go oczyścić i wpisać wszelkie uwagi do Książki Pracy Wózka.

Posiadanie wózka widłowego to szereg obowiązków.

  Wózek widłowy umożliwia nie tylko sprawne wykonywanie obowiązków, ale również niesie za sobą szereg obowiązków, które nałożone są zarówno na pracodawcę i pracownika. Do obowiązków pracodawcy należy, przede wszystkim, zapewnienie bezpieczeństwa podczas wykonywanej pracy każdemu operatorowi wózka widłowego i przeprowadzanie szkoleń i okresowych przeglądów technicznych. Pracownik zobowiązany jest do monitorowania stanu technicznego maszyny, stosowania się do zasad obowiązujących na terenie zakładu, a także do prawidłowego zabezpieczania transportowanego ładunku.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena