Zadbany trawnik to wspaniała ozdoba, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, że taki efekt możliwy jest tylko dzięki systematycznej pielęgnacji trawy w oparciu o należytą wiedzę w tym zakresie.

Data dodania: 2014-11-25

Wyświetleń: 2189

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak pielęgnować trawnik?

Jeżeli ktoś myśli, że wystarczy zasiać trawnik, a reszta sama się zrobi, to w ogóle powinien zapomnieć o posiadaniu trawnika. Jego pielęgnacja układa się w roczny cykl, wyznaczany zmianami pór roku, a wraz z nimi pogody. Tak więc wiosną, pierwszym krokiem jaki wykonujemy jest regeneracja trawnika, a następnie wygrabienie wszystkich pozostałych suchych liści, starej trawy i innych obumarłych elementów. Istnieje specjalne urządzenie do wyczesywania trawy, zwane wertykulatorem.

Pełnia wiosny to z kolei dobry okres na nawożenie trawnika. Pamiętajmy jednak, by ziemia była odpowiednio wilgotna, tak by nawóz został w całości wchłonięty. Druga sprawa to koszenie. Zacznijmy w kwietniu i pamiętajmy o regularnym jego wykonywaniu. Nigdy nie przycinajmy trawy zbyt krótko, bo wtedy zaczną wyrastać chwasty. Schodźmy z wysokości tak o jedną trzecią, bardziej agresywne koszenie osłabi trawę. Latem natomiast bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na odpowiednio częste nawadnianie trawnika. W upalnym okresie należy czynić to co dwa dni. Najlepszym okresem na podlewanie trawnika jest wczesny ranek. Wieczorne podlewania co prawda zwiększa wilgotność, ale w połączeniu z wysoką temperaturą może przyczynić się do rozwoju chorób grzybowych.

Jesień to dobry czas na zasiew, a także na przygotowanie już istniejącego trawnika na zimowanie. W tym celu wygrabmy liści oraz inne zbędne elementy, a następnie przeprowadźmy zabieg aeracji, czyli doprowadzania powietrza do korzeni poprzez zabieg nakłuwania.

W czasie zimy jesteśmy co prawda wolni od stałej atencji dla trawnika, ale warto także pamiętać o kilku sprawach. Podczas odśnieżania nie usypujmy ciężkich kopców śnieżnych na trawniku. Powstrzymajmy się także od deptanie przysypanej śniegiem trawy. To może bowiem doprowadzić do połamania źdźbeł oraz do gnicia trawy.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena