Jak poprawnie założyć trawnik, aby cieszyć się w niedalekiej przyszłości piękną, gęstą murawą w ogrodzie? Jeśli zadajesz sobie to pytanie, to znaczy, że powinieneś poznać kilka kroków, które są niezbędne, aby uzyskać soczyście zieloną trawę. 

Data dodania: 2023-05-22

Wyświetleń: 281

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Zakładanie trawnika w praktyce

Kiedy najlepiej założyć trawnik?

Ze względu na swoją charakterystykę, trawa jest wrażliwa na zbyt wysoką wilgotność oraz suszę, dlatego nie zaleca się jej wysiewu w lecie. Najczęściej robi się to (gdy mówimy o trawie z nasion) wiosną, kiedy temperatura wynosi powyżej 10 stopni Celsjusza - zazwyczaj jest to w okolicach przełomu kwietnia i maja. Możesz również wysiać nasiona wczesną jesienią, jednak musi to nastąpić przed przymrozkami, czyli w drugiej połowie sierpnia i pierwszej połowie września. Ponadto pamiętaj, aby nie siać trawy, gdy zapowiadane są obfite opady. Może to spowodować, że nasiona zostaną wymyte. Zniweczy to wszystkie przygotowania i cały proces trzeba będzie zaczynać od nowa. Oczywiście istotna jest także decyzja, jaką trawę wybrać. Wiele zależy od Twoich preferencji, możesz np. postawić na trawnik reprezentacyjny Florovit lub mieszankę nasion traw i kwiatów Polna Łąka, które pozwalają uzyskać bardziej sielski efekt. Należy też wziąć pod uwagę przeznaczenie trawnika i warunki.

Wybierz odpowiedni teren

Aby założyć trawnik, musisz dokładnie sprawdzić teren. Ze względów praktycznych sianie trawy powinieneś rozpocząć po zakończeniu innych prac w ogrodzie. Jeśli chcesz wyznaczyć rabaty, wysiać inne rośliny czy stworzyć ścieżkę, zrób to, nim rozpoczniesz prace nad trawnikiem. Dlaczego to takie istotne? Ponieważ młoda trawa jest delikatna, nie będzie miała szans wzrosnąć, jeśli będziesz po niej często chodzić czy jeździć sprzętem ogrodniczym. Teren pod trawnik musi być płaski, a jego spadek powinien wynosić maksymalnie kilka procent (ułatwia to spływanie wody opadowej). 

Przygotowanie podłoża

Kluczowym etapem prac przed wysiewem jest przygotowanie gleby. Błędy w tym miejscu mogą spowodować, że trawa nie będzie rosła poprawnie. Po pierwsze, sprawdź, jakiej jakości jest gleba. W przypadku mało urodzajnego podłoża warto zmieszać je z kompostem lub obornikiem, aby podnieść jej żyzność. Gdy masz do czynienia z piaszczystym podłożem, musisz dodać do niego torfu. Jeśli gleba jest zbyt zbita i gliniasta, najlepiej dosypać do niej piasku, aby umożliwić korzeniom swobodny rozrost. Istotną kwestią jest także wapnowanie gleby, jeśli ma zbyt kwaśny odczyn pH. W przypadku trawnika najkorzystniejszy odczyn gleby waha się od 5,5 do 7. 

Ponadto musisz oczyścić teren pod trawnik. Najlepiej jeśli wierzchnia warstwa gleby o grubości 20-30 cm będzie przepuszczalna, piaszczysto-gliniasta. W związku z tym teren należy przekopać i usunąć z niego pozostałości innych roślin, chwasty, ewentualne śmieci czy większe kamienie. To także moment, w którym należy w glebie umieścić wszelkie elementy instalacji, które mają przebiegać pod trawnikiem. 

Nawożenie

Na około 10-14 dni przez planowanym wysiewem można zastosować organiczno-mineralny nawóz Florovit BIOnawóz do trawników bezpieczny trawnik. To niezwykle istotny etap zakładania trawnika - zapewnisz w ten sposób trawie przede wszystkim azot, który stymuluje wzrost traw. Ponadto inne składniki, takie jak magnez, fosfor i potas poprawiają zdrowotność oraz zapewniają intensywny zielony kolor trawników, a także substancje organiczne, które użyźnią glebę. Po 2-3 koszeniach trawnika można rozpocząć regularne nawożenie nawozem kompleksowym Florovit Mistrzowski trawnik, który dzięki formie mikrogranulatu działa szybko i skutecznie dostarczając trawnikowi niezbędne makro- i mikroelementy.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena