Kto z nas nie chciałby cieszyć się piękną oraz miękką trawą o zdrowym kolorze głębokiej zieleni we własnym ogrodzie? Bardzo często jednak osiągnięcie takiego efektu wiążę się z długim czasem oczekiwania, a także sporą ilością zabiegów pielęgnacyjnych. 

Data dodania: 2015-03-27

Wyświetleń: 1281

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Zakładanie trawników – zasady, o których warto pamiętać.

Podczas projektowania i zakładania ogrodów bardzo istotnym elementem jest wybór odpowiedniego trawnika, dlatego warto zwrócić na ten element większą uwagę. Ważne jest, aby spełniał on oczekiwania przyszłych użytkowników. Generalnie do wyboru mamy trzy rodzaje trawy: tradycyjną trawę z siewu oraz dwa rodzaje trawy z rolki.

Jednym ze sposobów na uzyskanie wymarzonego trawnika podczas urządzania ogrodu jest zastosowanie trawy z rolki. Jest to szybki oraz wygodny sposób przeznaczony dla tych osób, którzy chcą cieszyć się zielenią już po upływie kilku dni. Należy zwrócić uwagę, że metoda ta wiąże się z większymi kosztami niż w przypadku trawy z tradycyjnego siewu.

Mamy do wyboru dwa rodzaje trawy z rolki. W praktyce najlepiej sprawdza się darń produkowana na folii pokrytej cienką warstwą torfu. Szybko wrasta w podłoże i bardzo szybko można z niej korzystać. Jej największą wadą jest wysoka cena.

Na rynku dostępna jest również nieco tańsza wersja trawy na rolce, którą wykrawa się bezpośrednio z gruntu, a z powodu podciętych korzeni przez pierwsze trzy tygodnie jest bardzo wrażliwa na niedostateczną ilość wody. W związku z tym, najlepszym okresem w roku na jej sadzenie jest jesień, dlatego że wilgotność gleby jest wtedy największa.

Kolejnym ze sposobów na osiągnięcie wymarzonego trawnika jest tradycyjny wysiew trawy. Jest on najbardziej czasochłonny oraz wymaga największego nakładu pracy, ale przynosi doskonałe efekty. Dla wielu, pielęgnacja takiego trawnika jest również źródłem relaksu.

Przy tej metodzie zakładania trawnika trzeba jednak zwrócić uwagę na wiele elementów, które będą miały wpływ na późniejszy efekt. Są to między innymi: stan gleby przed siewem, a także w jego trakcie (temperatura gleby powinna przekraczać 10°C), termin i głębokość siewu, sposób wysiewu oraz pielęgnacja tuż po nim i w następnych etapach wzrostu trawnika. Należy również upewnić się, że przygotowana gleba ma odpowiednią wilgotność, a także unikać wietrznej pogody.

Można wyróżnić dwa sposoby tradycyjnego siewu trawy: mechaniczny, który stosowany na dużych powierzchniach oraz ręczny – polegający na rozsiewaniu nasion trawy podczas przechadzania się po działce.

Bez względu na metodę zakładania trawnika, którą wybierzemy, należy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu i pielęgnacji w późniejszym czasie jego wzrostu. W kontekście zakładania nowego ogrodu i podejmowania decyzji o wyborze trawy, warto zastanowić się nad skorzystaniem z usług specjalistycznych firm, które pomogą w doborze odpowiedniej metody zakładania trawnika i profesjonalnie zajmą się jego pielęgnacją.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena