Wielu ludzi myśli, że zaprojektowanie terenu zieleni, to bardzo łatwa czynność. Nic bardziej mylnego - jest to skomplikowany proces, od którego zależy nie tylko jak będzie wyglądał nasz ogród, ale również czy nie będziemy mieli problemów z jego późniejszą pielęgnacją.

Data dodania: 2015-05-15

Wyświetleń: 1457

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Projektowanie krajobrazu wymaga od osoby projektującej wiedzy na temat szaty roślinnej danego obszaru, rzeźby tereny, towarzyszącej infrastruktury czy powierzchni wodnych. Poznanie tych czynników jest bazą, która jest niezbędna do stworzenia planu zaaranżowania krajobrazu oraz umożliwia podjęcie kolejnych czynności.

Bardzo ważną kwestią jest zwrócenie uwagi na pobliską infrastrukturę oraz jej funkcję. Przykładowo aranżacja ogrodu przy ruchliwej ulicy w dużym mieście w znaczny sposób różniła się od tej na osiedlu domów jednorodzinnych.

W pierwszym przypadku należy pamiętać, że taki ogród musi być dostosowany do ciągów komunikacyjnych, a także zapewniać bezpieczeństwo ludziom poruszającym się po chodnikach lub ulicach. Dodatkowo powinien stanowić naturalną barierę ochronną przed spalinami oraz kurzem. W drugim przypadku, obszar ten będzie spełniał raczej funkcję miejsca odpoczynku, relaksu oraz umożliwiał spędzanie czasu na świeżym powietrzu.

Kluczową kwestia jest także, aby osoba projektująca ogród posiadała wiedzę na temat przebiegu sieci uzbrojenia danego terenu. Odległość sadzenia drzew, krzewów od pobliskiej infrastruktury, sieci uzbrojenia czy ciągów komunikacyjnych powinna umożliwiać roślinom dogodne warunki wzrostu i prawidłowego rozwoju.

Osobną kwestią jest również zapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa w przypadku ogrodzeń, fundamentów domów czy uzbrojenia danego obszaru. Ważne jest oszacowanie i minimalizacja zaciemnienia okien, które może być powodowane przez posadzenie krzewów lub drzew w zbyt bliskiej odległości od budynku.

Gdy już uda nam się zdobyć odpowiednią wiedzę i oszacujemy warunki oraz funkcje danego terenu, można się zabrać za dobór odpowiednich roślin. Tutaj trzeba zwrócić uwagę na to, aby rośliny były dobrze dobrane do warunków ekologicznych oraz stanu gleby. Na obszarach, które są mniej zanieczyszczone i rzadziej zamieszkałe, można zdecydować się na rośliny bardziej delikatne. Inaczej jest np. w okolicach ruchliwych ulic i dużych miastach. Ważne jest także, aby dostosować nowe gatunki drzew i krzewów do istniejącej już szaty zieleni, aby razem tworzyły spójną całość. W trakcie realizacji projektu należy także zwrócić uwagę na sadzenie roślin względem słońca i ocenić ewentualny cień, który mogą rzucać pobliskie budynki lub starsze drzewa.

Jeśli ktoś ma wątpliwości, zawsze można zwrócić się do firm zajmujących się projektowaniem zieleni – wtedy będziemy mieli pewność, że projekt wykonany jest profesjonalnie oraz zgodnie z panującymi warunkami na danym terenie.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena