Istnieje świat tak blisko obok nas. Zamknięty gdzieś, dostępny tylko w snach. Nie masz, nie masz odwagi by tam wejść. Nie wierzysz, że potrafisz cieszyć się - Varius Manx "Ten sen"

Data dodania: 2018-09-05

Wyświetleń: 1212

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Samotność to wybór

Samotny wieczór

Późna, wieczorna godzina. Siedzisz przed komputerem słuchając muzyki z YouTube. Masz słuchawki na uszach i zamknąłeś się na świat zewnętrzny. Ale nie tylko fizycznie, także społecznie. Jest to kolejny samotny wieczór w którym zadajesz sobie pytanie: dlaczego ludzie wokół mnie imprezują, spotykają się na mieście, uprawiają seks, łączą się w pary. Czy ja jestem jakiś gorszy?

Dobra wiadomość


Otóż, mój drogi, informuję Cię, że nie jesteś gorszy. Twoja samotność wynika z braku odpowiedniej świadomości, percepcji, ograniczonej przez traumatyczną przeszłość oraz uprzedzeń do ludzi, które powstały przez to, że ktoś Ci kiedyś zrobił krzywdę.
Na początku, mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Nie musisz być sam. Wokół Ciebie, w Twojej miejscowości (lub w pobliskiej, jeśli trzeba dojeżdżać) jest mnóstwo osób, które chętnie by Cię poznały. Jest tylko jeden kłopot - Twój sposób myślenia. Uważasz, że nigdy nie zwalczysz samotności, miłość i przyjaźń są nie dla Ciebie, radość z życia w ogóle Ciebie nie dotyczy. Myśląc w ten sposób, bardzo się ograniczasz. Życie przecieka Ci przez palce.
Henry Ford powiedział:
Jeśli myślisz, że coś możesz lub nie możesz to w obu przypadkach masz rację.

Czas z tym skończyć

Możesz mieć przyjaciół, możesz się zakochać, możesz stać się towarzyski. Mur między Tobą a ludźmi wybudowałeś sam, ale możesz go zburzyć. Do tego celu będzie Ci potrzebna:
- odwaga
- pozytywne myślenie o sobie i o innych ludziach
- wiara w siebie
- wzięcie odpowiedzialności za własne życie

Wiara w siebie

Jesteś wartościową osobą. Potrafisz dawać, potrafisz kochać, potrafisz się cieszyć i być szczęśliwym. Pomiędzy szczęśliwym, spełnionym człowiekiem a Tobą stoi Twój sposób myślenia na swój temat i innych.
Wiara w siebie i wiara w ludzi sprawi, że poczujesz się zmotywowany, aby zmienić swój nienajlepszy stan. Tylko jak uwierzyć w ludzi, gdy otrzymałeś od nich tyle złego? 
Przede wszystkim, nie uogólniaj. Jeśli ktoś Ci zrobił krzywdę, nie oznacza, że zrobi to inna osoba.
Gandhi powiedział: 
Nie trać wiary w ludzkość. Ludzkość jest jak ocean. Jeśli niektóre krople są brudne, nie znaczy to, że cały ocean jest brudny.

Przebaczenie

Wybaczaj wyrządzone Ci krzywdy. Nienawiść do Twojego dawnego prześladowcy, niszczy Cię od środka i bardzo ogranicza. Cierpisz dodatkowo za to co Ci zrobił. Zostaw za sobą przeszłość i bądź tutaj, teraz. Nie oglądaj się za siebie, gdyż nie idziesz w tamtym kierunku.

Odwaga

Odwaga będzie Ci potrzebna na początkowych etapach poznawania ludzi. Pierwsze rozmowy będą prawdopodobnie krótkie, ale dadzą Ci mnóstwo pozytywnej energii. Jest to takie uczucie, które daje radość i pewność siebie. Wiata w siebie wzrasta, powiększa się także odwaga, gdyż jak mówi Ruth Gordon:
Odwaga jest jak mięsień, silniejsza kiedy jej używamy.
Proces zmian zachodzących w Tobie wpływa kompleksowo na całe Twoje życie. Pewność siebie, którą zyskujesz po kolejnych rozmowach z innymi ludźmi, poznawanie nowych osób przekłada się na odwagę w szukaniu pracy (rozmowy kwalifikacyjne nie są już takim koszmarem), targowaniu się, znika też blokada pomiędzy innymi ludźmi a Tobą, zaczynasz myśleć optymistycznie i częściej się uśmiechać.
Życie kurczy się lub rozwija proporcjonalnie do czyjejś odwagi. - Anais Nin

Odpowiedzialność

Ostatnim punktem jest odpowiedzialność za własne życie. W pewnym momencie zdajesz sobie sprawę, że jesteś kowalem własnego losu. Im szybciej, to sobie uświadomisz, tym lepiej, ponieważ to naprawdę uwalnia i daje dużą porcję pewności siebie. Stajesz się niezależny. Nikt nie jest w stanie Cię urazić, obrazić jeśli sam na to nie pozwolisz. Z drugiej strony, jeśli zrobisz jakąś gafę, kogoś urazisz, coś Ci się nie uda, wiesz, że pretensje możesz mieć tylko do siebie.
To co z Tobą dzieje, zależy od Ciebie. Jeśli masz dosyć samotności, wychodzisz na miasto i gadasz z kimś. Jeśli studiujesz lub uczysz się w liceum, masz ułatwione zadanie. To doskonałe miejsca aby kogoś poznać, ale nie jedyne. Nawet dzięki dyskusji z nieznaną osobą np. w kolejce, w markecie, możesz kogoś poznać. Poza tym, miło z kimś werbalnie wymienić myśli, nawet na prozaiczne tematy. Uważasz, że rozmowa o pogodzie to banał? Być może, ale jest świetnym i uniwersalnym wstępem do dłuższej rozmowy na przeróżne tematy, a później może i znajomości, miłości, przyjaźni. W czasach gdy nie było internetu i smartfonów, tak właśnie poznawali się ludzie. Ja jestem za tymi właśnie tradycyjnymi metodami, gdyż dają one więcej radości i satysfakcji.

Jak żyją ludzie?

Ludzie lubią ludzi. Tak, Ci, którzy żyją w społeczeństwie, mają przyjaciół i znajomych, chętnie poznają nowe osoby. Ralph Waldo Emerson, amerykański poeta i eseista powiedział, że: Człowiek musi byc odziany w spoleczenstwo, w przeciwnym razie będzie do pewnego stopnia nagi i ubogi.
Warto również wiedzieć o innych zaletach kontaktów społecznych.
Susan Pinker w swojej książce "Efekt wioski" pisze:
Bezpośrednie kontakty nie tylko popychają ludzi do bezinteresownych zachowań, lecz również mają wpływ na szybkość nauki czytania, łatwość zwalczania infekcji, a także na długość życia.(...) Bez regularnych bezpośrednich interakcji z ludźmi prawdopodobnie będziemy żyć krócej, będziemy mniej sprawni intelektualnie i nie tak szczęśliwi, jak moglibyśmy być.(...) to potrzeba biologiczna.
Wszystko to jest udowodnione licznymi i różnorodnymi badaniami. Co ważne, Susan Pinker zaznacza także, że chodzi o kontakty twarzą w twarz. Kontakty online nie mają na nas tak dobrego wpływu.  Mogą w niewielkim stopniu wzbogacać kontakty społeczne, ale nigdy zastępować. 

Konkluzja


Konkluzja jest oczywista. Potrzebujemy ludzi a oni nas. Podobno nigdy nie jest za późno na miłość, pasję i naukę.  Myślę, że na wyjście do ludzi również. Nie odwlekajcie tego jednak. Im bardziej zagłębiacie się w samotność, tym trudniej z niej wyjść. 

Z każdym doświadczeniem,  dzięki któremu stajesz w obliczu strachu i stawiasz mu czoła, zyskujesz siłę, odwagę i pewność siebie. Musisz robić rzeczy, o których myślisz, że nie możesz ich zrobić. - Eleanor Roosevelt

Odwagi, kochani!
 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena