Poznaj 7 skutecznych sposobów na zwiększenie swojego poziomu energii! Dowiesz się, jakie czynniki wpływają na Twoje samopoczucie i energię i jak je zmieniać na lepsze!

Data dodania: 2010-04-24

Wyświetleń: 1988

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Poziom naszej energii życiowej wpływa na całe nasze życie. Warunkuje on motywację do działania, osobistą efektywność, kreatywność. Jest wiele czynników, które wpływają na poziom energii. Jedne obniżają go, inne zwiększają. Aby lepiej funkcjonować, należy eliminować te czynniki, które obniżają poziom energii, a zwiększać ilość czynników podnoszących go. Poniżej przeczytasz o 7 czynnikach, które pomogą Ci zwiększyć swoja energię.


1. Ćwiczenia fizyczne.

Dobrą praktyką jest codzienne wykonywanie ćwiczeń fizycznych. Najlepiej, jeśli w Twojej codziennej, porannej praktyce zanim rozpoczniesz dzień, znajdzie się 15–30 minut ćwiczeń, biegania czy spaceru na świeżym powietrzu.

Ćwiczenia fizyczne pomagają dotlenić organizm, poprawiają krążenie i wpływają na wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia.


2. Pij dużo wody.

Z badań wynika, że większość naszej populacji w europejskich kulturach jest odwodniona. Przyczyną jest częste mylenie sygnału pragnienia z głodem oraz szybkie tempo życia, w którym zapominamy o piciu. Kolejne zagrożenie to picie herbaty i kawy zamiast wody. Większość ludzi w pracy czy w domu woli zaparzyć kawę lub czarną herbatę, zamiast wypić niegazowaną, mineralną wodę. Jednak używki takie jak czarna herbata i kawa odwadniają organizm, zamiast go nawadniać.

Jeszcze większym zagrożeniem jest picie napojów alkoholowych w celu zaspokojenia pragnienia. Organizm w celu pozbycia się alkoholu, zużywa duże ilości wody. Również napoje gazowane nie są wskazane, ponieważ zakwaszają organizm.


3. Relaks w ciągu dnia.


Świetnym sposobem na regenerację sił i energii, jest poobiednia drzemka, lub sesja hipnozy albo medytacji. Sesja relaksacyjna wpływa jak reset na przeciążoną pamięć komputera - oczyszczając go.


4. Pamiętaj o posiłkach.

Jak mówi Heller: "Badania dowodzą, że osoby które jedzą śniadanie, zaczynają dzień z lepszym humorem i mają więcej energii przez cały dzień". Codziennie rano zjedz pełnowartościowy posiłek, który zapewni Ci siły na cały dzień!


5. Jedz więcej pełnoziarnistych pokarmów, owoców i warzyw a mniej prostych cukrów.

Kluczem do utrzymania wysokiego poziomu energii przez cały dzień, jest stabilny poziom cukru we krwi. Kiedy zjadasz słodycze, następuje gwałtowny wzrost poziomu cukru, a następnie spadek. Gwałtowny wzrost cukru poprawia Twoje dobre samopoczucie, które jednak szybko mija wraz z obniżeniem cukru we krwi. Jednak gdy jesz pełnoziarniste pokarmy, do krwi stopniowo uwalniane są cukry przez wiele godzin. Zapewnia to stabilny poziom cukru, a więc i poziom energii i dobre samopoczucie.

Owoce, warzywa i kiełki dostarczają organizmowi witamin, minerałów i antyoksydantów oraz wody. Są to składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Spożywaj energetyczne pokarmy i napoje, takie jak: warzywa i owoce, płatki pełnoziarniste (muesli), zieloną pietruszkę, nasiona (sezam, słonecznik, len, pestki dyni, etc.), orzechy, miód, zieloną herbatę i Yerba Mate.


6. Obniż poziom stresu i złości.

Jak mawia dr Paul Baard, jednymi z największych zabójców energii są złość i stres. Stres i złość powodują, że czujesz się wyczerpany fizycznie i psychicznie. Najgorszy jest stres chroniczny, który dzień w dzień wydziera z Ciebie energię życiową. Aby to zmienić, rozpoznaj co powoduje u Ciebie stres i wyeliminuj te czynniki, naucz się technik relaksacyjnych i samokontroli emocjonalnej.


7. Motywatory.

Dobrym sposobem na zwiększanie energii jest czytanie książek motywacyjnych, słuchanie nagrań audio i filmów oraz uczestniczenie w eventach motywacyjnych - szkoleniach, seminariach, warsztatach. Ucz się od osób, które świetnie radzą sobie z utrzymywaniem wysokiego poziomu energii i potrafią tą wiedzę przekazać innym. Oglądaj mistrzów, takich jak Tony Robbins czy Zig Ziglar i rób to, co oni - w zakresie zwiększania energii i motywacji.


Ćwiczenie do wykonania:

Załóż dziennik energii. Od dzisiaj notuj każdą czynność która ma wpływ na poziom Twojej energii. Przyznawaj punkty dodatnie i ujemne dla każdej z tych czynności. Następnie wykorzystaj obserwacje, aby zwiększać ilość energetyzujących czynności, a zmniejszać "pijawki", które wypijają z Ciebie energię. 

Pozdrawiam i życzę mnóstwa pozytywnej energii! 

Marcin Kijak

ProjektSukces.pl - Rozwój osobisty w praktyce!

Licencja: Creative Commons
2 Ocena