Wolność finansowa nie jest czymś niezwykłym. Gdy rozejrzymy się dobrze, wiele osób wokół nas jest wolnych finansowo. Jeśli nie znajdziesz ich wśród znajomych, to pewnie wśród znajomych znajomych. Zobacz, jak do nich dołączyć!

Data dodania: 2011-10-21

Wyświetleń: 1804

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Oto 7 kroków, które doprowadzą Cię do wolności finansowej

Krok 1. Uwierz w to

Żeby coś osiągnąć, trzeba najpierw w to uwierzyć. Jak powiedział Ralph Waldo Emerson, cokolwiek umysł człowieka potrafi wymyślić, to człowiek może osiągnąć. Pierwszym krokiem jest wiara.

Krok 2. Zmień przekonania

Przekonania to wewnętrzne „oprogramowanie” naszego umysłu. Większość z nich tworzy się jeszcze w dzieciństwie. Jesteśmy przekonani, że słońce jest żółte i gorące, że trawa jest zielona, że przy wejściu do pokoju jest włącznik światła, że podłoga jest na dole, itd.

Wiele tych przekonań jest użyteczna, bo dzięki nim nie musimy od nowa się uczyć podstawowych praw, rządzących naszym światem. Jednak część z nich jest destrukcyjna. Tak jak wirus, który niszczy zasoby i funkcjonowanie komputera. Takie przekonania to np.: Bogaci to złodzieje; Pieniądze są źródłem zła; Wolność finansowa to ściema; Ludzie bogaci są grubiańscy; etc.

A więc aby osiągnąć wolność finansową, musisz najpierw zmienić te przekonania, zastąpić innymi.

Krok 3. Priorytety  finansowe

Ludzie mają skłonność do życia ponad miarę, czyli wydawania więcej, niż zarabiają. A to sprawia, że społeczeństwo zadłuża się coraz bardziej. Kolejny kredyt, kolejna karta kredytowa, pożyczka, etc. Nagle budzimy się i okazuje się, że komornik puka nam do drzwi.

Ustal swoje priorytety finansowe. Np. A to wydatki konieczne, B to wydatki potrzebne ale nie konieczne, C to przyjemności. Planuj budżet tak, abyś najpierw wydawał pieniądze na rzeczy z kategorii A (np. czynsz), potem B (np. karta do telefonu), a dopiero jak zostanie, C (kawa z koleżanką na mieście).

Krok 4. Ustal swoje cele finansowe

Człowiek bez celu jest jak strzelec z zamkniętymi oczami. Jeśli trafi do tarczy, to tylko przez przypadek. Ustal cele finansowe. Ile chcesz zarabiać? Co dokładnie znaczy dla Ciebie niezależność finansowa czy wolność finansowa? Kiedy osiągniesz ten cel?

Krok 5. Wyznacz plan działania

Gdy ustalisz już cele finansowe, teraz wyznacz plan jak do nich dojdziesz. To tak, jakbyś planował podróż. Ustalasz którędy jedziesz (sposób zarabiania pieniędzy, np. inwestowanie w nieruchomości), jakie są po drodze stacje postojowe (mniejsze cele, np. zakup pierwszej nieruchomości), oraz kiedy i gdzie zakończysz podróż (główny cel, np. zbudowanie portfela 30 nieruchomości).

Krok 6. Codziennie coś rób w tym kierunku

Codziennie stawiaj choć najmniejszy kroczek w kierunku swoich celów. Działaj! Pamiętaj, że tylko działanie może przybliżyć Cię do celu. Wizualizacje, pozytywne myślenie, i podobne temu techniki pomagają. I to bardzo. Ale nigdy nie zastąpią działania!

Krok 7. Monitoruj  efekty i koryguj tor lotu

Co jakiś czas, np. co miesiąc zatrzymaj się na moment. Spójrz wstecz i sprawdź, czy idziesz tam, gdzie chcesz iść. Czy osiągnąłeś już poszczególne etapy osiągnięcia celu? Czy już zwiększyłeś swoje dochody? W jakim jesteś miejscu, do wymarzonego celu? Ile brakuje Ci jeszcze do osiągnięcia wolności finansowej?

Gdy okaże się, że idziesz w innym kierunku i nie przybliżasz się do celu, zmień kierunek. Skoryguj tor lotu. Tak jak samolot, który coraz to traci kierunek przez boczne wiatry i niesprzyjające prądy – koryguje swój lot.

Postępując zgodnie z tą formułą, daję Ci gwarancję, że osiągniesz sukces.

Pamiętaj jeszcze jedno. Wytrwałość. To klucz do sukcesu. Warunkiem osiągnięcia wolności finansowej, jest wytrwała praca. Musisz iść do przodu nawet, jeśli krwawią Ci stopy i już nie możesz. Nawet wtedy, gdy jest fatalna pogoda i brniesz w błocie. Nawet wtedy, gdy już padasz. Idź do przodu a dojdziesz tam, gdzie pragniesz!

Pozdrawiam,

Marcin Kijak

Autor książki Bogaty Umysł, Biedny Umysł

Licencja: Creative Commons
2 Ocena