Czy wiesz, dlaczego wszyscy ludzie nie wyznaczają celów? Czemu tylko nieliczni to robią? Dlaczego zaledwie 3% ludzi zapisuje swoje cele i je realizuje, oraz czemu te same 3% zarabiają więcej, niż 97% pozostałych ludzi?

Data dodania: 2010-08-18

Wyświetleń: 2386

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jest kilka odpowiedzi na to pytanie. Pierwszą z nich, jest brak wiedzy. Wyznaczania celów nie uczą w żadnej szkole, choć powinien to być przedmiot obowiązkowy. Ludzie nie mają pojęcia, że trzeba wyznaczać swoje cele. Nie zdają sobie sprawy po co wyznaczać cele i jak to robić.

Drugą odpowiedzią to strach przed odrzuceniem, przed wyśmianiem przez innych ludzi. Jako dzieci mamy ambitne cele – chcemy zostać marynarzami, policjantami, strażakami. Jednak już w tym wieku, wyśmiewa się nas i nie traktuje tego poważnie. Dorastając, uczeni jesteśmy, żeby nie planować swojej przyszłości i nie mieć marzeń. W szkole karzą nam się uczyć, zamiast marzyć o niebieskich migdałach. W rezultacie, jako dorośli boimy się odrzucenia.

Kolejny jest  lęk przed porażką. Boimy się sytuacji, w której nie odniesiemy sukcesu, nie zrealizujemy celu. Strach ten paraliżuje nas i nie pozwala na wyznaczanie celów. Dlatego większość ludzi rezygnuje jeszcze przed podjęciem próby.

Istnieje też strach przed sukcesem. Boimy się zmian i wyjścia poza strefę komfortu. Podświadomie obawiamy się sytuacji, w której spełni się nasze marzenie i osiągniemy cel.

Inny powód braku wyznaczania celów, to brak ambicji lub zbyt wielka ambicja. Osoba, która jest bezrobotna i chce w ciągu miesiąca stać się milionerem – wyznacza nierealny cel i podświadomie sama w niego nie wierzy.

Jak poradzić sobie z tymi przeciwnościami?

Bardzo prosto. Trzeba stawić im czoło. Naucz się wyznaczania celów i tworzenia planów ich realizacji. Aby uniknąć lęku przed odrzuceniem, zachowaj swoje cele w tajemnicy. Możesz o nich opowiedzieć tyko zaufanej osobie, która rozumie wagę wyznaczania celów. Pamiętaj też, że porażka jest niezbędna do osiągnięcia sukcesu. Jeśli coś nie wyjdzie tak, jak zaplanowałeś, zmienisz plany i pójdziesz dalej.

Jak mawiał Hery Ford: „Porażka to tylko szansa na mądrzejsze rozpoczęcie od nowa”.  Zdobądź się na odwagę i wyjdź poza strefę komfortu. Wizualizuj efekt osiągnięcia celu i swoją radość z tego tytułu. Ustalaj racjonalne, i jednocześnie ambitne cele.

Pozdrawiam,

Brian Tracy

Licencja: Creative Commons
2 Ocena