Czym jest motywacja i jaką rolę pełni w naszym życiu? Jak działa mechanizm, który decyduje czy 'chce nam się' lub czy 'nam się nie chce' działać. Aby się tego dowiedzieć powinniśmy zbadać sprawę od podstaw.

Data dodania: 2010-08-21

Wyświetleń: 2267

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

 Na początku warto się odwołac do najprostrzej słownikowej definicji.

Według edupedi:

powód działania, przyczyny wyjaśniające czyjeś postępowanie: mieć motywację do czegoś zmotywowany”

Nieco bardziej skomplikowaną definicję znajdziemy na wikipedi:
(nie przejmujcie się zawiłością wszystko wyjaśnimy).
 
„Motywacja – stan gotowości istoty rozumnej do podjęcia określonego działania, to wzbudzony potrzebą zespół procesów psychicznych i fizjologicznych określający podłoże zachowań i ich zmian. To wewnętrzny stan człowieka mający wymiar atrybutowy.”

Wikipedia podaje równierze objaśnienie definicji „procesu motywacyjnego”

"wzbudzanie energii; ukierunkowywanie wysiłku na cel; selektywność uwagi w stosunku do bodźców - zwiększenie wrażliwości na bodźce istotne; zorganizowanie reakcji w zintegrowany wzorzec; kontynuowanie czynności, dopóki warunki, które ją zapoczątkowały nie ulegną zmianie pobudzenie emocjonalne - uczucia dodatnie (w przypadku realizacji zamierzeń) lub ujemne (w przypadku niespełnienia)"

Teraz użyjemu prostego języka aby wszystko było jasne

Przeanalizujmy proces motywacyjny.

 Na początku, powinien pojawić się bodziec (iskra), który wyzwoli w nas siły i chęć do działania. Najczęściej jest to wiadomość w której dowiadujemy się ,że np: "kolega dostał świetną prace mimo, że wcale nie jest lepszy niż my", lub "dowody tego, że ktoś osiągnął sukces mając te same niesprzyjające warunki co my", nasze pragnienia, które ktoś pobudzi np: nowe auto, dom, jacht, wakacje. To wszystko nas motywuję. Ukierunkowujemy nasze działania aby osiągnąć rzeczy, które nas motywują: otrzymanie awansu, odnalezienie tej drugiej połówki, być w czymś dobry. To jest właśnie ta iskra, która napełnia nas energią.

Kolejnym krokiem jak podaje wikipedia jest "ukierunkowanie wysiłku na cel". Innym słowem energie z naszej iskry zużywamy na precę i aktywność prowadzącą do realizacji naszego celu. Również i tutaj pojawia się "selektywność uwagi na określone bodźce" Czyli zwracamy więcej uwagi na rzeczy, które pomogą nam osiągnąć nasz cel (np: nowe auto).

"Kontynuowanie czynności dopóki warunki ,które ją zapoczątkowały nie ulegną zmianie." Więc tutaj podtrzymujemy naszą myśl i aktywność w działaniu dopóki nie osiągniemy celu. Niestety nie zawszę udaję nam się osiągnąć nasz cel. Bo w pewnym momencie nasze przekonanie o możliwości osiągnięcia celu może być równe 0. Gdy nasz cel był zbyt trudny lub gdy nie widzieliśmy żadnych efektów mimo ogromnych nakładów pracy. Nasze przekonanie o możliwości osiągnięcia celu wynosi 50% na początku gdy pojawia się bodziec (iskra). Następnie może rosnąć gdy nasze wysiłki są skuteczne i czujemy, że nasz cel się przybliża (wtedy mamy jeszcze więcej energii) lub spadać gdy nasze działania nie przynoszą żadnych skutków. Ten mechanizm działa od tysięcy lat w niezmienny sposób.

"Jeśli trud nie zamienia się w korzyść, traci sens"

 Czy naprawdę jesteśmy jego niewolnikiem? Otóż "nie". Można zacząć zmieniać stan rzeczy poprzez doświadczenia z przeszłości. Należy zacząć od małych celów i rozwijać się piramidalnie. Kolejny cel będzie troszkę trudniejszy niż ten poprzedni. Takie działanie będzie budować w nas coraz większe przekonanie o skuteczności naszych celów. Codziennie wyznaczajcie sobie nowy cel. Zacznijcie od czegoś naprawdę prostego jak: zaparzenie kawy, która będzie Waszym celem. Gdy to zrobicie musicie czuć radość i ,że coś wam się udaje. Jeśli dziesięć waszych ostatnich celów będzie osiągniętymi celami. To przy kolejnym celu wasz mózg nie podda się tak łatwo bo wasze przekonanie będzie na wyższym poziomie i wciąż będziesz mieć energie do działania pomimo porażek. To raczej oczywiste ,że stawiając sobie wielki cel bez wiary w swoje możliwości jest trudny do osiągnięcia. Dlatego zbuduj swoje przekonanie o skuteczności Twoich decyzji. Rozwijaj się powoli z dnia na dzień. Czuj się szczęśliwy z tego powodu. Poczujesz, że co miesiąc stajesz się coraz silniejszy.

 "Wszystko zależy od tego, jak myślimy"

Licencja: Creative Commons
0 Ocena