Niemal każdy ma go w swojej lodówce, choć prawdopodobnie niewiele osób zastanawiało się nad jego historią. Ketchup, bo o nim mowa, to dziś jedna z najpopularniejszych przypraw, którą można wykorzystać na rozmaite sposoby. Co warto wiedzieć o ketchupie? Skąd wziął się w naszych kuchniach i kiedy zaczęto produkować go w Polsce? 

Data dodania: 2018-05-30

Wyświetleń: 846

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Co kryje w sobie ketchup Pudliszki? Skład i krótka historia

Oto kilka tajemnic ketchupu Pudliszki, które warto znać.

Krótka historia ketchupu

Jak wiele innych pożytecznych i używanych dzisiaj na całym świecie rzeczy, ketchup wymyślili Chińczycy. Początkowo służył im jako zaprawa do potraw rybnych, czego ślady – jak się okazuje – pozostały dzisiaj w nazwie tego pomidorowego sosu. Słowo ketchup pochodzi bowiem od słowa z chińskiego dialektu Xiamen – „koe chiap”, które oznacza dokładnie „zaprawę do ryb”. Uważa się, że pierwowzorem ketchupu była polinezyjska zupa pomidorowa z cebulą, fasolą, sardynkami i ziołami.

Jak ketchup dotarł do Europy? XVII-wieczni podróżnicy przywieźli go najpierw do Anglii, gdzie przyjęła się zarówno jego receptura, jak i nazwa. W 1876 r. dotarł za ocean, do USA, gdzie zajął się nim przemysłowiec Henry John Heinz. Dostosował on chiński sos do upodobań smakowych Amerykanów i zaczął produkować go na masową skalę.

Pierwszym polskim ketchupem był – najprawdopodobniej – ketchup Pudliszki. Skład sosu opracowało w roku 1927 dwóch naukowców z uniwersytetu w Poznaniu – T. Chrząszcz i Dilgner. Wybrali się oni do Londynu, by nabyć tam odpowiednie nasiona pomidorów i nauczyć się, jak odpowiednio je przetwarzać. We współpracy ze Stanisławem Fenrychem, właścicielem fabryki konserw w wielkopolskich Pudliszkach, rozpoczęli masową produkcję przecieru pomidorowego i nowości na polskim rynku – ketchupu. Prawdziwym hitem ketchup z Pudliszek stał się jednak dopiero po II wojnie światowej. Dziś to tylko jeden z produktów marki Pudliszki. Sos do spaghetti, sosy do makaronów, przeciery i koncentraty pomidorowe – to tylko kilka pozycji z szerokiej oferty wielkopolskiej firmy.

Ketchup Pudliszki – skład

O sukcesie ketchupu z Pudliszek decyduje staranny na każdym etapie proces jego produkcji. Ketchup produkowany jest z dużej ilości pomidorów o najwyższej jakości – do produkcji 100 g ketchupu używa się aż 198 g pomidorów. Poza nimi w składzie naszego ulubionego dodatku do kanapek znajdują się tylko niezbędne składniki: ocet, sól i cukier (naturalne konserwanty – dzięki którym nie trzeba dodawać do ketchupu sztucznych substancji konserwujących) oraz skrobia kukurydziana, która odpowiada za konsystencję ketchupu. Taka polityka, jeśli chodzi o skład, to standard w firmie Pudliszki. Sos do spaghetti czy przecier pomidorowy także produkowane są przy użyciu minimalnej ilości sztucznych konserwantów.

Ketchup – czy tylko do kanapek?

Oczywiście, że nie. Nie sposób wymienić w tym artykule wszystkich możliwości, jakie daje w kuchni ketchup Pudliszki. Sos do spaghetti na bazie ketchupu? Jak najbardziej! Po takie rozwiązanie jako pierwsi sięgnęli studenci, dziś natomiast po taki przepis sięga każdy, u kogo w lodówce pozostał tylko ketchup… I trzeba przyznać, że jak na tak prostą recepturę makaron z ketchupem okazuje się zaskakująco smaczny.

Frytki, jajecznica, ryby – a Ty do czego dodajesz ketchup?

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena