Ziarno kakaowca przybyło z Ameryki Południowej w XVI wieku, podczas jednej z wypraw Krzysztofa Kolumba, lecz upłynęło jeszcze wiele lat od tego wydarzenia, by z tego surowca powstała czekolada.
Najpowszechniej w kuchni wykorzystywane jest kakao - jeden ze składników czekolady. Można nim posypać gotowy już deser, dodać do ciasta, lub na bazie tłuszczu i cukru, przygotować polewę czekoladową.
Najłatwiejszym do wykonania ciastem czekoladowym jest tak zwany "murzynek". To bardzo smaczne, pachnące, ciemnobrązowe ciasto, znakomite do podania na deser po świątecznym obiedzie.
Jak upiec ciasto czekoladowe - łatwy przepis na pyszny deser
Składniki
- 2 i 1/2 szklanki mąki pszennej,
- 4 całe, dość duże jajka,
- szklanka cukru,
- 3 łyżki kakao,
- olejek rumowy,
- pojedynczy proszek do pieczenia, wystarczający na pół kilograma
mąki,
- waniliowy budyń, w proszku,
- szczypta soli,
- roztopiona kostka margaryny.
Przygotowanie
Ubijamy jajka z cukrem do momentu aż masa zjaśnieje, następnie wlewamy wolnym strumieniem margarynę. Wymieszaną mąkę z budyniem, proszkiem do pieczenia, kakao i solą, po łyżce wsypujemy do nadal ubijanych jajek. Jeżeli masa zbytnio gęstnieje można dodać zimnej wody by nieco ją rozrzedzić. W końcowej fazie ubijania, można dodać olejek rumowy "do smaku". Finalna konsystencja, powinna być bardzo gęsta, ale jeszcze "lejąca się". Ciasto wykładamy do wysmarowanej tłuszczem i obsypanej mąką foremki, może być z kominem, i wsuwamy do piekarnika. Ustawiamy temperaturę na 180 stopni Celsjusza i pieczemy 40 minut. Uwaga - foremka nie może być zbyt mała, ponieważ dobrze przygotowane ciasto bardzo rośnie. Po upieczeniu odstawiamy je do wystygnięcia.
Krem czekoladowy
Tabliczkę czekolady deserowej należy rozpuścić w garnku ustawionym na drugim garnku z wrzącą wodą, następnie roztopioną, chłodną czekoladę, cienkim strumieniem wlewamy do lekko osłodzonej i ubijanej śmietany kremówki. Po ubicium krem rozsmarować na rozciętym, wystudzonym cieście.
Polewa czekoladowa
Ćwierć kostki margaryny i dwie łyżki cukru rozpuścić do powstania gładkiej konsystencji. Po zdjęciu z palnika, dodać płaską łyżkę kakao, dobrze wymieszać. Odstawić do przestygnięcia i lekkiego zgęstnienia. Zimną, ale jeszcze płynną polewą oblać gotowe ciasto. Wierzch zastygniętej polewy można ozdobić rozetkami z kremu.
Czekolada to bardzo smaczny produkt, można ją podawać na gorąco z owocami (jako owocowe fondue), lub jako suflet, albo na zimno w postaci kremów, polew lub innych, oryginalnych i smacznych deserów.