Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to jeden z najczęściej wybieranych podmiotów gospodarczych otwieranych w celu prowadzenia firmy.

Data dodania: 2017-06-19

Wyświetleń: 883

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak zająć się księgowością spółki z o.o.

Charakterystyka spółki z o.o.:
- funkcjonowanie spółki reguluje Kodeks Spółek Handlowych,
- może być założona przez jedną lub więcej osób w każdym celu prawnie dopuszczalnym,
- posiada osobowość prawną,
- wymaga wprowadzenia minimalnego kapitału zakładowego w wysokości 5 tysięcy złotych,
- wspólnikami mogą być zarówno osoby fizyczne, jak i prawne oraz jednostki organizacyjne bez osobowości prawnej,
- założycielem jednoosobowej sp. z o.o. nie może być inna jednoosobowa sp. z o.o.,
- wspólnicy nie ponoszą odpowiedzialności za zobowiązania zaciągane przez spółkę,
- umowa spółki obowiązkowo musi zostać sporządzona w formie aktu notarialnego.


Początkujący przedsiębiorca powinien jednak zdać sobie sprawę z tego, jak zająć się księgowością spółki z o.o.. Przede wszystkim należy być świadomym, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wymaga prowadzenia księgowości pełnej.

Księgowość pełna to system ewidencyjny, który ma na celu przedstawić pełen obraz sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Ta forma księgowości zmusza przedsiębiorcę do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Informacje w niej zawarte koniecznie muszą poparte być dowodami księgowymi.

Księgi rachunkowe składają się z następujących elementów:
1. Dziennik - dokonuje się w nim zapisów o wykonaniu danych operacji gospodarczych. Zapisy te muszą być prowadzone w sposób chronologiczny.
2. Konta księgi głównej - należy zawrzeć w niej pierwotny stan aktywów i pasywów. Kolejno dokonuje się w niej zapisów wcześniej zarejestrowanych operacji.

3. Konta ksiąg pomocniczych - prowadzone są dla środków trwałych, rozrachunków z kontrahentami i pracownikami, operacji sprzedaży, zakupu, a także kosztów.   
4. Zestawienie obrotów i sald księgi głównej oraz zestawienie kont ksiąg pomocniczych, zwane także bilansem.
5. Wykaz składników aktywów i pasywów.

Problemy związane z prowadzeniem tej formy księgowości często sprawiają, że przedsiębiorcy decydują się zlecić to zadanie profesjonalistom. W tym celu zazwyczaj postanawiają zatrudnić księgowego bądź skorzystać z usług biura rachunkowego.
Księgowy to idealne rozwiązanie dla największych firm, które wymagają bardziej indywidualnego podejścia. Etatowo zatrudniony księgowy na bieżąco kontroluje sytuację w danym przedsiębiorstwie i wręcz natychmiast może zareagować w razie wystąpienia jakiś nieprzewidzianych sytuacji. Niestety praca księgowego wiąże się z o wiele większymi kosztami związanymi z jego etatem, wyposażeniem miejsca pracy i regulacji wynagrodzenia.

Usługi biur rachunkowych to idealne rozwiązanie dla mniejszych jednostek. Po pierwsze jest to usługa znacznie tańsza, więc pozwolić sobie na nie może większa ilość przedsiębiorców. Jednocześnie usługi biur rachunkowych gwarantują pełne bezpieczeństwo. W razie jakichkolwiek zaniedbań ze strony biura to właśnie one ponoszą odpowiedzialność prawną. Wszystko dzięki polisie ubezpieczeniowej, w którą wyposażona powinna być każda jednostka tego typu.  

Licencja: Creative Commons
0 Ocena