Niewątpliwym argumentem „za” jest fakt, że ludzie korzystali, korzystają i korzystać będą z samochodów nie tylko z konieczności, ale też z wyboru. Cztery kółka to zwykle większa wygoda podróży, niezależność oraz możliwość przewożenia bagażu. W niektórych przypadkach luksusowy samochód jest też oznaką prestiżu i luksusu – np. nie wypada wozić biznesowego gościa z zagranicy taksówką.
Ponadto wraz z ekspansją tanich linii lotniczych coraz popularniejsze jest podróżowanie do innych krajów w ten sposób. Z drugiej strony, turyści po wylądowaniu często nie mają ochoty przemieszczać się lokalną komunikacją. Stąd umiejscowienie wypożyczalni (albo jednego z jej punktów) na lotnisku jest na pewno dobrym pomysłem. Wreszcie, z lotniskowych wypożyczalni korzystają też pasażerowie lotów krajowych – znacznie łatwiej i wygodniej jest polecieć z Gdańska do Krakowa samolotem i wynająć auto na miejscu, niż spędzić wiele godzin przemierzając Polskę samochodem lub pociągiem.
Z drugiej jednak strony należy wziąć pod uwagę narastający trend ograniczania ruchu samochodowego w miastach. Mówi się o tym zwłaszcza w kontekście walki ze smogiem, ale także ułatwiania pieszym poruszania się po mieście. Wiele miast wspiera komunikację zbiorową i rowerową, a kierowcy aut osobowych napotykają na coraz więcej utrudnień. Zatem planując otwarcie własnej wypożyczalni warto starannie przemyśleć rozmieszczenie punktów obsługi klienta. Tak jak wspomniano, jeden koniecznie powinien znaleźć się na lotnisku, a pozostałe warto powiązać z infrastrukturą transportową – dworcem, parkingami Park&Ride itp.
Konkurencyjność wypożyczalni zwiększy też na pewno duże zróżnicowanie floty, odpowiadające na potrzeby różnych klientów. Niektórzy, podróżujący w pojedynkę i poruszający się po mieście na pewno będą szukać niewielkiego, zwrotnego auta, które można bez większych problemów zaparkować. Klienci biznesowi będą szukać samochodów o wyższym standardzie, a rodziny z dziećmi – pojemnego SUVa.
Warto ponadto przeanalizować ofertę konkurencji i postarać się ją w jakiś sposób przewyższyć – np. poprzez bardziej przejrzystą umowę, większą elastyczność oferty, brak ukrytych opłat, zniżki dla stałych klientów itp.
Koszty wynajmu samochodu mogą się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak lokalizacja, sezon, długość wynajmu, rodzaj pojazdu i dodatkowe usługi. Jednakże, ogólnie rzecz biorąc, wynajem samochodu może być kosztowny w porównaniu do korzystania z innych środków transportu, takich jak transport publiczny lub korzystanie z własnego pojazdu.