Chcesz kupić mieszkanie ale nie posiadasz wkładu własnego. Mamy dla Ciebie kilka rad jak kupic mieszkanie bez posiadania gotówki. Poradzi Ci Krzysztof Szymański Dorarca Finansowy.

Data dodania: 2017-02-10

Wyświetleń: 1133

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zakup mieszkania bez wkładu własnego nadal możliwy w 2017 - dowiedz się jak go obejść!

Skąd wziąć wymagany przez bank wkład własny w wysokości 20% którego banki będą wymagać od 2017 roku przy kredycie hipotecznym?

Zgodnie z rekomendacją Komisji Nadzoru Finansowego od 1 stycznia 2017 roku banki powinny wymagać wkładu własnego w wysokości 20 proc. wartości nieruchomości np. przy zakupie czy budowie nieruchomości.

Klient przy zakupie może wnieść wkład własny w formie gotówkowej. Ale co zrobić gdy nie mamy 20% wkładu własnego? Czy są na to jakieś rozwiązania?

Czasy kiedy można było zaciągać kredyty na ponad 100% już dawno minęły i nie wygląda na to, że szybko ni powrócą. Nadzór finansowy dbając o stabilność sektora bankowego nakłada na banki obowiązek wymagania od klientów co najmniej minimalnego wkładu własnego.

Zgodnie z zapisami Rekomendacji S KNF standardowo wymagany przez banki wkład własny zwiększał się systematycznie od 5 proc. w 2014 roku, 10 proc. w 2015 roku, 15 proc. obecnie, do docelowych 20 proc. od stycznia 2017 roku. Rekomendacja dopuszcza możliwość zastosowania mniejszego wkładu własnego przy dodatkowym ubezpieczeniu lub zabezpieczeniu, jednak bezwzględnie klient musi z własnych środków wnieść przynajmniej 10% wartości nieruchomości. Nie zawsze musi to być jednak gotówka.

W zależności od polityki kredytowej konkretnego banku banki mogą akceptować też wkład własny w nieco innej postaci. 

Co może stanowić wkład własny klienta?

•             gotówka,

•             środki pieniężne zgromadzone na rachunkach bankowych,

•             udokumentowane oszczędności,

•             premia gwarancyjna z książeczki mieszkaniowej,

•             dopłata wkładu własnego w ramach programu Mieszkanie dla młodych (MDM),

•             wpłaty dokonane na poczet ceny zakupu (zaliczki, wpłaty na rachunek dewelopera lub zbywcy),

•             wartość rynkowa działki, na której ma być prowadzona inwestycja,

•             udokumentowane poniesione koszty budowy,

•             udokumentowana wartość wykonanych robót budowlanych,

•             udokumentowana wartość zakupionych materiałów budowlanych,

•             udokumentowane koszty przygotowania inwestycji,

•             dodatkowe dodatkowego zabezpieczenia w formie nieruchomości

•             jeżeli zdolność na to pozwala to uzyskanie kredytu gotówkowego na sfinansowanie wkładu własnego kredytem niezabezpieczonym

•             wniesione przez klienta zaliczki i wpłaty dla dewelopera lub zbywcy nieruchomości.

Warto zwrócić uwagę na dopłaty z programu Mieszkanie dla Młodych. Środki pochodzące z rządowego programu mogą stanowić dopłatę do wkładu własnego. Z BGK w zakresie kredytów MDM współpracuje 14 instytucji współpracujących z obsługującym program Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Jednak o dofinansowanie mogą ubiegać się wyłącznie osoby, które spełniają określone kryteria, a pula środków przeznaczona na dopłaty jest ograniczona. Z początkiem 2017 roku będzie można korzystać z puli środków z 2017 roku. Wiec środki mogą się rozejść szybko.

Każda z podanych form wniesienia wkładu może być różna w zależności od banku. Dlatego najpierw warto zapytać doświadczonego doradcy finansowego który z pewnością znajdzie sposób na sfinansowanie wymaganego wkładu własnego przez banki. Chcesz porozmawiac o swoim kredycie zadzwoń 691 895 408. Przeczytaj więcej porad na www.finatio.pl

Licencja: Creative Commons
-1 Ocena