Otwierając rachunek bankowy klienci często zwracają uwagę na opłaty związane z prowadzeniem rachunku i wysokość prowizji za przelewy. To błąd, gdyż tak naprawdę żadna z liczących się na rynku bankowym instytucji, nie pobiera żadnych opłat z tego tytułu. Banki zarabiają obecnie najwięcej na opłatach związanych z kartami płatniczymi. 

Data dodania: 2011-12-27

Wyświetleń: 1413

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Opłaty te są najbardziej istotnym składnikiem wszystkich kosztów posiadania i korzystania z konta bankowego. Dlatego ważne jest aby wiedzieć, jak naliczane są opłaty za kartę, jaka jest ich wysokość i wreszcie jak ich uniknąć. Ta wiedza powinna być istotna nie tylko dla oszczędnych studentów, szukających darmowego konta studenckiego, ale dla wszystkich, którzy nie chcą płacić za coś, co z łatwością mogą otrzymać za darmo. Jak sprawdzić rzeczywisty koszt związany z kartą do rachunku?

Pierwszą możliwą opłatą jest pobranie przez bank prowizji za wydanie karty. Osoby, którzy dołączają dopiero do grona klientów banku, zapewne kartę dostaną bez opłat. Różnie sytuacja wygląda natomiast, gdy minie data ważności karty – bank automatycznie wyda kolejną, przy czym w momencie jej aktywacji może pobrać opłatę zapisaną w tabeli opłat i prowizji.

Rzecz ma się podobnie w przypadku zniszczenia bądź zgubienia karty. Za wyrobienie kolejnej banki najczęściej obciążają klienta opłatą w wysokości kilkunastu złotych. Co gorsza, niektóre pobierają nawet prowizję od operacji zastrzeżenia karty na przykład po kradzieży, co w oczach wielu uchodzić może za praktyki co najmniej nietaktowne.

Jakich opłat trzeba się jednak spodziewać, w przypadku normalnego, codziennego korzystania z karty? Banki starają się aktywizować swoich klientów, do częstego sięgania po "plastikowy pieniądz". Przed biernym posiadaniem karty zabezpieczają się one w taki sposób, że ustalają minimalną miesięczną kwotę, którą trzeba nią wydać, aby zostać zwolnionym z miesięcznej opłaty za używanie karty. A jest ona bardzo różna, waha się od dwóch, do nawet kilkunastu złotych. Dlatego tak ważne jest, aby przewertować taryfę opłat i prowizji i znaleźć informację o warunkach zwolnienia z tej opłaty, tym bardziej, że zapisy takie są stosowane w przypadku większości kont, niezależnie od tego, czy chodzi o konto studenckie, czy też ogólnodostępny rachunek oszczędnościowo rozliczeniowy. 

Pamiętać trzeba, że wzmianki o wszelkich opłatach związanych z kartą i kontem muszą być zapisane w tabeli opłat – to jest też naturalne miejsce, od którego każdy świadomy klient powinien rozpocząć przegląd kont bankowych.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena