Wymiana dóbr towarzyszy ludzkości od zarania dziejów. W momencie, kiedy ludzie dostrzegli, że posiadają nadwyżki poszczególnych towarów, postanowili oddać je innym.

Data dodania: 2017-02-01

Wyświetleń: 991

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dowiedz się, jak robić „inteligentne zakupy”

 W zamian starali się pozyskać to, z czego mieli akurat ochotę skorzystać. Od tamtego czasu jedyne, co się zmieniło to wprowadzenie pieniędzy, które szybko stały się preferowanym i powszechnie akceptowanym środkiem płatniczym. Wszystko inne natomiast pozostało bez zmian – najkorzystniej na wymianie wychodzą ci, którzy potrafią dostrzec najlepsze okazje rynkowe.

Kluczem do robienia inteligentnych zakupów pozostaje również rozsądne i staranne planowanie swojego budżetu tak, by wiedzieć, ile środków przewiduje się przeznaczyć na określone towary i usługi. Jeżeli wszystkie organizacje sprzedażowe precyzyjnie planują, jakie chcą osiągnąć wyniki w danym okresie, to czemu nie wykorzystać podobnej strategii w swoim osobistym budżecie?

Jakie okazje stwarzają dominujące trendy w handlu?

Warto dobrze orientować się w rynku i umiejętnie wykorzystywać pojawiające się okazje. Dotyczy to zarówno produktów, które szybko się zużywają i kupuje się je w dużych ilościach, jak i tych, po które sięga się nieco rzadziej. Poniżej garść przydatnych wskazówek:

-         Każdy z dyskontów oraz hipermarketów okresowo oferuje część towarów po obniżonych cenach. Pozwala to zdobyć zaopatrzenie na kilka miesięcy, np. duży zapas proszku do prania, żelów do kąpieli czy produktów spożywczych o długim terminie przydatności do spożycia. Przy odpowiednio niskiej cenie jednostkowej można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych (w stosunku do zakupów w regularnych cenach). Dodatkową korzyścią jest zyskanie czasu – nie trzeba tak często udawać się do sklepu po pojedyncze artykuły.

-         Okazją do oszczędności są wszelkiego rodzaju wyprzedaże sezonowe. Asortyment odzieżowy można nabyć w przecenach sięgających kilkudziesięciu procent.

-         Przydatnymi narzędziami są rozmaite programy partnerskie i karty lojalnościowe. Pozwalają na regularne zakupy w niższej cenie oraz dostarczają informacji o promocjach przez SMS lub e-mail. Dodatkową atrakcją jest możliwość zbierania punktów i ich wymiany na różne korzyści.

-         Na niektóre usługi można dokonać wcześniejszej rezerwacji, co pozwala uzyskać znacznie niższą cenę. Przykładem są bilety lotnicze – najlepiej kupować je na wiele tygodni przed planowaną podróżą. Można w ten sposób zaoszczędzić nawet kilkaset złotych, w przeciwieństwie do sytuacji, kiedy zostawia się zakup na ostatnią chwilę.

-         Dobrze jest poświęcić odrobinę czasu na przeglądanie witryn internetowych z opiniami i recenzjami produktów. Przykładem są kosmetyki, które wiele osób szeroko opiniuje na kanałach YouTube. Jeżeli wykluczy się te filmy, w których występuje nachalna reklama, to można uzyskać liczne opinie, chroniące przed zakupem „kota w worku”. Pozwalają one na poznanie produktu przed podjęciem decyzji. Dodatkowo – osoby prowadzące kanał często organizują konkursy, w których można wygrać darmowe kosmetyki.

Szybka pożyczka przez internet – wsparcie w inteligentnych zakupach?

Barierą przed pełnym wykorzystaniem nadarzających się okazji może być chwilowy brak środków na zrealizowanie wszystkich transakcji. Jeżeli np. w tym samym czasie skorzystamy z atrakcyjnych wyprzedaży w sklepach odzieżowych i kupimy z wyprzedzeniem bilety lotnicze na wakacyjny wyjazd do rodziny, to może się okazać, że nie mamy już pieniędzy na zakup solidnego zapasu środków chemicznych do sprzątania domu. Co zrobić, kiedy pojawi się oferta, której dawno nie było? W takiej sytuacji pomocna okaże się szybka pozyczka przez internet. Można ją spłacić zaraz po otrzymaniu kolejnej wypłaty, a korzyści z inteligentnych zakupów odczuwać jeszcze przez kilka tygodni lub miesięcy. Możliwość załatwienia całej sprawy sprzed ekranu monitora pomaga zaoszczędzić czas i cieszyć się z najlepszych decyzji zakupowych.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena