Wygrałeś przetarg i potrzebujesz środków na jego realizację. Przeczytaj poradę z której dowiesz się jak sfinansować realizację przetargu.

Data dodania: 2017-03-30

Wyświetleń: 1012

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak uzyskać kredyt na realizację przetargu?

Jeżeli masz wygrany przetarg i potrzebujesz środków finansowych na jego realizację koniczynie zapoznaj się z treścią artykułu z którego dowiesz się jak możesz uzyskać finansowanie na realizację  przetargu nawet jeżeli nie posiadasz zabezpieczeń, zdolności kredytowej czy dobrej historii kredytowej.

Przykłady przetargów państwowych, które można sfinansować kredytem pod kontrakt jst: przetarg na realizację budowy dróg, przetarg z publicznym nzoz, przetargi z nadleśnictwem, przetargi z policją, przetargi z gminą, przetargi ze szkołami podstawowymi i tp.

Jeżeli realizujesz przetarg możesz skorzystać z kilku możliwych rozwiązań jeżeli chodzi o źródła finansowania. Najczęstsze formy finansowania przetargu to:

- kredyt obrotowy bez zabezpieczeń rzeczowych z zabezpieczeniem na cesji z kontraktu z jednostkami budżetowymi,

- faktoring – jest to źródło finansowania dzięki któremu uzyskujemy szybciej gotówkę gdy faktura wystawiana jest z odroczonym terminem płatności – faktoring ma sens tylko i wyłącznie w przypadku gdy mamy do czynienia z okresowymi płatnościami w którym realizacja kontraktu trwa przynajmniej kilka miesięcy,

- wykup wierzytelności – forma podobna do faktoringu lecz może być wykorzystana do jednorazowych wykupów należności z faktur,

- pożyczka długoterminowa – jeżeli podmiot realizuje kontrakty cyklicznie może zastanowić się nad uzyskaniem kredytu długoterminowego, który użyjemy do realizacji kilku kolejnych przetargów.

Forma kredytu obrotowego jest najbardziej powszechną formą finansowania przetargu jeżeli podmiot nie posiada wystarczających środków na realizację przetargu.  Często podmiot starający się o finansowanie musi okazać się pozytywnymi rekomendacjami. Rekomendacje pokazują, że podmiot ma doświadczenie w branży i wykazał się w przeszłości, że inne podmioty rekomendują go jako rzetelnego wykonawcę. Jest to sprawa kluczowa w przypadku realizacji zleceń budżetowych gdyż coraz częściej oprócz ceny zwraca się uwagę na rzetelność głównego wykonawcy.

Forma kredytu zabezpieczonego na kontrakcie ma zazwyczaj sens jeżeli jego realizacja będzie trwała przynajmniej kilka miesięcy. Bank może nam skredytować nawet do 70% wartości netto kontraktu. Wszystko oczywiście zależy od specyfiki konkretnego kontraktu i zapotrzebowanie na kapitał w poszczególnych etapach projektu. Klient może być uruchamiany jednorazowo lub tez zgodnie z zapotrzebowaniem na kapitał obrotowy. Spłata kredytu przeważnie odbywa się na wyodrębniony rachunek. Bank wypłaca środki które wpływają od zleceniodawcy  pomniejszone o odsetki i prowizje klientowi po realizacji konkretnym etapie jego realizacji lub też na zakończenie trwania inwestycji.

Oprócz banków na rynku znajdują się także fundusze pożyczkowe które udzielają finansowania pod realizację kontraktu.  Fundusze takie przeważnie mają większą tolerancję na sytuację majątkową klienta ale w zamian za wyższe ryzyko cena finansowania może okazać się wyższa. Mimo tego jako źródło finansowania cieszy się niemalejącą popularnością dzięki wysokiej przyznawalności. Często jest to rozwiązanie jedyne z możliwych.

Jeżeli nie wykazujemy dochodów w ramach prowadzonej działalności lub spółki dobrze jest skorzystać z usług doświadczonego doradcy d.s firm, który wskaże nam drogę w której pomimo nie idealnych wyników możemy uzyskać wysokie kwoty finansowania na działalność bieżącą.

Faktoring jest także powszechną formą finansowania kontraktów tylko w tym przypadku dostajemy środki po zakończeniu konkretnego etapu za który wystawiamy fakturę. W przypadku kredytu pod kontrakt dostajemy pieniądze „z góry” na realizację przedsięwzięcia. Faktoring także wymaga zgody podmiotu na cesję. Często w kontrakcie może być zapis, że należy każdorazowo wystąpić z zapytanie. Czasami zdarza się, że w umowie kontraktu jest zakaz. Wtedy jedyną opcja jest finansowanie się kredytem obrotowym. Solidne podmioty mogą liczyć na formę faktoringu cichego lub też należnego. W takim przypadku może to pomóc w zachowaniu płynności finansowej przy realizacji kontraktu.

Najczęstsze powody odmów ze strony banków jeżeli chodzi o udzielenie finansowania:

Niski dochód – Rozwiązaniem jest skorzystanie z finansowania udzielanego przez podmioty które liczą zdolność przychodowo lub na obrotach na rachunku

Brak możliwości cesji z kontraktu – Rozwiązaniem jest skorzystanie z kredytu niezabezpieczonego lub skorzystanie z faktoringu cichego czy należnego. Są banki które mogą udzielić nawet do 1 mln zł kredytu w sektorze MŚP. Często podmiot może uzyskać finansowanie z dwóch trzech banków aby zdobyć środki na realizację kontraktu.

Zła historia udziałowców/członków zarządu w spółkach prawa handlowego – skorzystanie z oferty podmiotu który nie weryfikuje w bazach reprezentantów spółki i ich udziałowców.

Jeżeli nie posiadasz wiedzy jak uzyskać finansowanie warto skorzystać z porad doradcy kredytowego specjalizujących się w tego typu transakcjach. Doradca który specjalizuje się w kredytach typu kredyt pod kontrakt z pewnością poprowadzi Cię krok po kroku. Zapraszamy także na stronę www.kredytpodkontrakt.pl lub zadzwoń 691 895 408.

Licencja: Creative Commons
-1 Ocena