W sytuacji braku środków na pokrycie ważnych wydatków często stajemy przed dylematem: zdecydować się na kredyt? A może skorzystać z pożyczki? 

Data dodania: 2017-03-03

Wyświetleń: 1222

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Tradycyjny kredyt czy chwilówka online – co wybrać?

Czy znamy dokładnie różnice między tymi pojęciami? Czym różni się kredyt od pożyczki? Poniższy artykuł udziela odpowiedzi na nurtujące wiele osób pytania.

Podstawowe fakty na temat kredytów

Jedyne instytucje, które mogą udzielać kredytów to banki i SKOK-i. By zrealizować formalności, należy poddać analizie swoją zdolność kredytową oraz określić cel kredytu. Szczegółowe regulacje prawne, dotyczące kredytów, opisuje Prawo Bankowe. Tego rodzaju umowa jest spisywana w formie pisemnej, zawierającej m.in. termin zwrotu oraz wyszczególnione koszty jego zaciągnięcia (prowizje i odsetki). Przekazany kredytobiorcy kapitał jest oddawany do jego czasowej dyspozycji, jednak nie staje się on jego własnością (np. mieszkanie).

Pożyczki – podstawowe informacje

W przeciwieństwie do kredytów, pożyczki mogą być udzielane również przez osoby fizyczne czy instytucje pozabankowe. Więcej podmiotów ma więc możliwość świadczenia tego typu usług. Dopełnienie formalności odbywa się w sposób prostszy niż w bankach, ponieważ pożyczki udzielane przez firmy pozabankowe opierają się na Ustawie o kredycie konsumenckim. Dzięki temu, szybka pożyczka przez Internet może w ogóle nie być oprocentowana. Dostępne są oferty dla klientów korzystających z usługi po raz pierwszy, w których należna do zwrotu jest taka sama kwota, jaka wcześniej została udzielona.

Jak wybrać między kredytem, a pożyczką?

Kluczowym czynnikiem ułatwiającym podjęcie decyzji jest wysokość brakujących środków. Na rynku dostępne są oferty pożyczek, które pozwalają na otrzymanie nawet kilku tysięcy złotych bez żadnych dodatkowych kosztów. Dzięki nim możliwe jest np. sfinansowanie remontu mieszkania, urządzenie rodzinnej uroczystości czy kosztowna naprawa samochodu. W przeciwieństwie do kredytu, który zawsze musi posiadać określone prowizje i odsetki, z pożyczki można skorzystać całkowicie za darmo. Warto rozważyć taką alternatywę, ze względu na oczywiste korzyści finansowe. Inną zaletą pożyczek jest także minimum formalności i możliwość załatwienia ich przez Internet. W tym wypadku zadawanych jest znacznie mniej pytań dotyczących sytuacji finansowej, stanu zatrudnienia, dotychczas zaciągniętych zobowiązań itp. Jest to wygodne dla osób, które nie lubią nadmiaru formalności, a każda minuta ich czasu jest cenna. Możliwość złożenia wniosku przez Internet i otrzymania pieniędzy nawet w 15 minut pozwala szybko z nich skorzystać, bez pytań o to, na co będą one wydane.

Ważną sprawą podczas wybierania pożyczki jest sprawdzenie, czy dana firma jest zrzeszona w Związku Firm Pożyczkowych. Jest to instytucja stojąca na straży rzetelności i przestrzegania zasad etyki zawodowej przez podmioty rynku pozabankowego. Przed podjęciem decyzji, warto również przeanalizować koszty wiążące się z nieterminowym regulowaniem zobowiązań. Zarówno kredyt, jak i pożyczka są umowami, których przestrzeganie jest obowiązkiem obydwu stron transakcji.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena