Jeśli zastanwiasz się, czy warto wprowadzić ISO 14001 do swojej firmy lub jeszcze nie wiesz, co kryje się pod sformułowaniem ISO14001, koniecznie czytaj dalej:

Data dodania: 2017-01-31

Wyświetleń: 1028

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

ISO 14001 to norma związana z Systemem Zarządzania Środowiskowego. Jej początki przypadają na rok 1992, kiedy to została opublikowana po raz pierwszy, jako BS 7750. W niedługim czasie norma ta zyskała uznanie na rynku międzynarodowym i doczekała się dużej liczby certyfikacji dokonywanych w ponad 130 krajach na świecie, znana już wtedy, jako następca ISO 14001. Aktualna norma pochodzi z 2004 roku, zaś krajowa wersja została wydana przez Polski Komitet Normalizacyjny i znana jest, jako PN-EN ISO 14001:2005. Budowana w oparciu o podejście procesowe. Głównym zadaniem jest ciągłe doskonalenie. Aspekt, który spotykamy już w normie ISO 9001. Doskonalenie prowadzi się w oparciu o tak zwane założenia cyklu Deminga. Ważnym kryterium jest identyfikacja aspektów środowiskowych, które to zostają zebrane w rejestr i wyszczególnione dla danego przedsiębiorstwa. Na wdrożenie tegoż systemu decyduje się coraz większa liczba przedsiębiorstw. Wynika to z faktu znacznych korzyści, które odnosi środowisko, ale i dana organizacja. 

Korzyści, jakie przynosi wdrożenie ISO 14001:

  • zmniejszenie ryzyka biznesowego – przedsiębiorstwo działa zgodnie z obowiązującymi przepisami,
  • status firmy proekologicznej,
  • optymalizacja procesów pod kątem zarządzania surowcami, ale i uwzględniając gospodarowanie odpadami,
  • wzrost świadomości ekologicznej,
  • efektywniejsze zarządzanie ryzykiem środowiskowym,
  • oszczędności.

Przedsiębiorstwo, które chce wdrożyć u siebie System Zarządzania Środowiskowego, winno skorzystać z pomocy specjalistów. Konsultantów, którzy rozpoczynają swoją pracę od przeprowadzenia audytu wstępnego oraz oceny zgodności. Kolejno przeprowadzane są szkolenia i wprowadza się zmiany organizacyjne. Następnie opracowywana jest i stanowiona Polityka Środowiskowa, tworzy się dokumentację, szkoli pracowników i przeprowadza audyt wewnętrzny, dzięki któremu można wyodrębnić ewentualne błędy i niedociągnięcia. Wprowadzić zmiany, a finalnie uzyskać pomyślną ocenę jednostki certyfikującej i otrzymać certyfikat. Certyfikat otrzymuje się w wyniku szkolenia ISO 140001.

Certyfikat ISO 14001 to także prestiż dla firmy, dzięki niemu przedsiębiorstwo zyskuje na rynku status dbającego o środowisko.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena