Nie da się ukryć, iż wybór odpowiedniej formy na prowadzenie własnej działalności gospodarczej jest jedną z decyzji, które w dalszej kolejności mają znaczny wpływ na ową działalność.

Img

To właśnie od tej decyzji zależy sposób oraz wpływ decyzji na firmę, odpowiedzialność za jej zobowiązania, sposób rozliczania się z tytułu podatków, jak również podział zysków. W związku z tym, najwyższa pora, aby dokładnie przeanalizować kwestię tego, jaką spółkę założyć. Z pewnością każdy przedsiębiorca wie, że każda spółka ma zarówno swoje wady, jak i zalety. W związku z tym, przed podjęciem ostatecznej decyzji, należy bardzo dokładnie przeanalizować wszelkie za i przeciw oraz aspekty prawne, które pozwolą dopasować daną formę do planowanej działalności.

 

Obowiązujący Kodeks Spółek Handlowych zawiera aż sześć rodzajów spółek, a na dodatek jeszcze jedna znajduje się w przepisach Kodeksu Cywilnego. Nic więc dziwnego, że przedsiębiorcy mają kompletny mętlik w głowie, gdy w grę wchodzi wybór tej jedynej formy na prowadzenie spółki. Dodatkowo skomplikowane przepisy prawne, potrafią wprawić w osłupienie nie jedną osobę dobrze znającą się na polskim prawie.

 

W związku z powyższym, każda osoba planująca założyć własną działalność gospodarczą, powinna bardzo dokładnie przeanalizować różnorodne aspekty, które mają znaczący wpływ na prowadzoną działalność. W tym celu bardzo dobrym rozwiązaniem jest przeprowadzenie analizy celów oraz powodów, które wywołały potrzebę założenia firmy.

 

Przedsiębiorcy często nie wiedzą, na jaką spółkę się zdecydować - kapitałową czy osobową. Otóż przed podjęciem tej decyzji, warto zastanowić się nad tym, jak ma wyglądać odpowiedzialność za zobowiązania jednostki. Jeżeli przedsiębiorca nie chce osobiście za nie odpowiadać, wówczas powinien wybrać spółkę kapitałową. W innym wypadku prawidłowa okaże się spółka osobowa. Drugą bardzo istotną kwestią jest podatek dochodowy. Otóż jak się okazuje, brak obowiązku opłacania podatku dochodowego występuje w przypadku spółki osobowej. Z kolei spółka kapitałowa posiada status płatnika podatku dochodowego i w związku z tym opłaca ona nie tylko podatek od dochodu, ale również od wypracowanej dywidendy. Nie jest kłamstwem, że za poszczególne formy prowadzenia działalności powinny brać się osoby, które orientują się w danym temacie oraz zakresie obowiązków, jaki będzie na nich spoczywał, jako na przedsiębiorcach. Ważną kwestią są opłaty oraz kapitał zakładowy, z którym zakładający musi zmierzyć się przed rozpoczęciem swojej działalności. Należy bardzo dokładnie przeanalizować koszty i ocenić czy jest się w stanie podjąć takiego działania. W obiegu występują cztery spółki osobowe, a więc jawna, partnerska, komandytowa oraz komandytowo-akcyjna. Główną różnicą pomiędzy nimi jest kwestia odpowiedzialności wspólników za zobowiązania. W przypadku spółki jawnej wszyscy wspólnicy odpowiadają w taki sam sposób, ale całym swoim majątkiem. W spółce komandytowej w pełni za zobowiązania odpowiadają komplementariusze, natomiast komandytariusze jedynie do ustalonej kwoty.

Podsumowując, warto zdecydować się na spółkę kapitałową, ponieważ jest ona najbezpieczniejszą formą prowadzenia działalności gospodarczej, ponieważ sama odpowiada za zaciągnięte przez siebie długi. W kwestii kosztów rejestracji należy wspomnieć, iż rejestracja spółki kapitałowej kosztuje praktycznie tyle samo, co w przypadku spółki osobowej.

 

Jednak najważniejszą kwestią, o której należy pamiętać jest to, iż niezależnie od tego jaką spółkę przedsiębiorca wybierze, jakie sukcesy będzie osiągał i jakie rynki podbijał, należy mieć na uwadze osoby, z którymi się pracuje. Niech to będą osoby godne zaufania, ambitne i pracowite, ponieważ już samo to znacznie zwiększa szanse przedsiębiorcy na sukces.

 
Licencja: Creative Commons