Żeby odpowiedzieć na pytanie, jakie kompetencje powinien mieć trener personalny, najpierw trzeba odpowiedzieć na pytanie, czym są kompetencje. Albo raczej jak rozumiane są w tym tekście, ponieważ różne osoby nadają temu słowu różne znaczenia.

Data dodania: 2016-11-17

Wyświetleń: 1246

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Kompetencje trenera personalnego

Na potrzeby tego krótkiego artykułu przyjmiemy, że kompetencje to pojęcie nadrzędne, na które składają się cztery elementy: wiedza, umiejętności oraz cechy i postawy. Wiedza to logicznie uporządkowany zbiór informacji. Dlaczego logicznie uporządkowany? Ponieważ potoczne „wkucie” materiału skutkuje jedynie możliwością odtwarzania go jak z taśmy. Taki zbiór informacji uporządkowany jest jedynie w sposób liniowy – tak jak w zeszycie – a nie logiczny czy przyczynowo-skutkowy. Dlatego właśnie typowy „kujon” napisze często egzamin na 5, ale nie potrafi odpowiedzieć na niestandardowe pytanie, wymagające zrozumienia zależności pomiędzy poszczególnymi informacjami.

Dlatego też samo ukończenie studiów czy inne formalne kwalifikacje nie mogą oznaczać, że ufamy takiej osobie bezgranicznie. Nawet jeśli nabył na studiach widzę i to wiedzę logicznie uporządkowaną, nie oznacza to jeszcze, że ma też umiejętności. Ale jeśli nabył zdolności praktyczne, manualne i obsługi urządzeń, można już mówić o umiejętnościach.

Wiemy już dlaczego dobry trener personalny posiada i widzę, i umiejętności. Czy te cechy powinny nam już wystarczyć? Nie, ponieważ posiadanie umiejętności nie gwarantuje, że nasz coach będzie z nich korzystał i że będzie nam doradzał kierując się także naszym, a nie tylko swoim własnym interesem. A więc na tej podstawie nie mamy gwarancji, że nie doradzi nam czegoś tylko dlatego, aby więcej zarobić albo dlatego, że tak jemu jest wygodniej.

To mogą zapewnić właściwie cechy i postawy, takie jak: uczciwość, szacunek dla etyki zawodowej, szacunek dla drugiego człowieka, chęć doskonalenia się zawodowego, szczerość. Czytając to, ktoś może dojść do wniosku, że to są rzeczy uniwersalne. I ma racje. To cechy ważne we wszystkich kontaktach międzyludzkich. Niestety, wbrew marzeniom biurokratów i formalistów, żadne certyfikaty, szkolenia, uprawnienia nie rozwiążą problemu ludzkiej nieuczciwości, egoizmu, chciwości i lenistwa.

Tak więc trener personalny powinien posiadać wiedzę, która może, ale nie musi być potwierdzona formalnie, musi też posiadać umiejętności. Jednak co ważne, musi być porządnym, pracowitym, szczerym, uczciwym człowiekiem. Niestety najlepszy sposób, żeby to sprawdzić, to sprawdzić to na sobie. Trener personalny powinien odpowiednio nas traktować, motywować, pytać o nasze oczekiwania. Jego uwaga powinna być skierowana na nas, a nie na zegarek, telefon komórkowy czy przechodzące obok dziewczyny. Choć tego ostatniego należy się najmniej spodziewać.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena