„W zdrowym ciele, zdrowy duch” – zwykli mawiać nasi dziadkowie i wujkowie, którzy nawet w trudnych czasach nie zaniedbywali kondycji fizycznej. Wiedzieli oni bowiem, jak fundamentalnym aspektem dla zdrowia człowieka jest wysiłek fizyczny. Zalety aktywności fizycznej są niepodważalne. Zaliczymy do nich odpowiednie samopoczucie, obniżenie ciśnienia krwi, zwiększenie ilości masy kostnej, zmniejszenie ryzyka cukrzycy, poprawę jakości snu, zapobieganie powstawaniu depresji. Aby wszystkie te pozytywne aspekty dotyczyły również naszego ciała, należy spełnić kilka uniwersalnych warunków dotyczących treningu – trenować przynajmniej trzy razy w tygodniu, a najlepiej codziennie; trenować minimum 30 minut w ciągu dnia; rozgrzewać się przed treningiem; nie trenować z pełnym brzuchem; ćwiczyć przy muzyce, w gronie bliskich osób i w ulubionym miejscu. Stosując te wszystkie praktyczne porady będziemy mieć pewność, że nasze ciało pozostaje w zgodzie z całym organizmem.
Do treningu fizycznego konieczne jest również trzymanie się zdrowych zasad żywności, które umożliwią optymalizację efektów. Wśród produktów, które powinniśmy spożywać istnieje podział na makroskładniki, czyli na białka, węglowodany i tłuszcze. Białka, które pozytywnie wpłyną na nasz organizm, zarówno w trakcie treningów fizycznych, jak i okresu wypoczynkowego to jaja, ryby, nabiał i mięso wieprzowe i wołowe. Węglowodany, które powinniśmy spożywać to przede wszystkim makarony, ryże, kasze jęczmienne i jaglane, płatki owsiane, ciemne pieczywo i owoce. Do grona zdrowych tłuszczy zaliczamy migdały, orzechy, awokado, słonecznik, masło orzechowe.
Jest więc w czym wybierać i wyłącznie od naszej kreatywności zależy co będzie gościć na naszym talerzu każdego dnia. W Internecie można znaleźć wiele przepisów na dania wykorzystujące zdrowe produkty.