Na początek warto jednak zaznajomić się pokrótce z historią filcu. Jest to bowiem jeden z najstarszych materiałów włókienniczych, który wytwarzali ludzie. Niektóre źródła podają nawet, że jest on starszy od tkactwa. Pierwsze filce znalezione przez archeologów datowane są na rok 6500 p.n.e. i zostały znalezione na terenach obecnie należących do Turcji. Co ciekawe wyroby filcowe odnaleziono również na terenach Syberii około 600 roku naszej ery. Obecnie filce wytwarzane są ciągle przez ludy pierwotne zamieszkujące Azję środkową. Z tego materiału wytwarza się tam głównie: ubrania, dywany i koce.
Filcem nazywamy wyrób włókienniczy, który otrzymywany jest przez spilśnianie, czyli proces łączenia włókien materiału w zwartą masę.
Rozróżnić możemy dwa typy filcu:
filce bite – otrzymywany metodą bezpośredniego folowania włókien
filce tkane – otrzymywane dzięki folowaniu powierzchni tkanin
Filc możemy wytwarzać z takich surowców jak wełna oraz sierść innych zwierząt hodowlanych. Czasami do wytwarzania filcu wykorzystywane są również włókna z tworzyw sztucznych. Obecnie na rynku możemy spotkać się także z filcami stworzonymi z mieszanki tworzyw sztucznych z naturalnymi.
Filc dekoracyjny/użytkowy
Obecnie jak zostało to już wcześniej wspomniane, filc wykorzystywany jest do wielu różnych rzeczy. Wykorzystuje się go między innymi do tworzenia ubrań. Płaszcze, kapelusze, buty to tylko niektóre z części garderoby, które nierzadko wykonane są z filcu. Filc wykorzystywany jest również do wytwarzania różnego rodzaju, różnokolorowych ozdób.
Filc techniczny
Oprócz zastosowania użytkowego filc wykorzystywany jest również jako materiał techniczny. W wielu zakładach pracy służy on do polerowania różnego rodzaju materiałów metalowych m.in. stali. Często wykorzystywany jest również do tworzenia izolacji dźwiękowej oraz popularnych uszczelek. To, co odróżnia filc techniczny od użytkowego to zazwyczaj większa grubość. Ma on także zazwyczaj kolor szary lub biały. Filc jest też materiałem o dużej porowatości, co sprawia, że jest on hydrofilny, czyli potrafi, chłonąć różnego rodzaju płyny.