Filc to nie tylko torebki, dekoracje i ubrania w stylu folk, ale także wystrój wnętrz w stylu minimalistycznym i skandynawskim. Onegdaj filc był kojarzony przede wszystkim z kapeluszami, ponieważ był to jeden z najpopularniejszych materiałów do ich produkcji. Filc, który powstaje poprzez obróbkę wełny, sierści (np. koziej) czy też włókien syntetycznych jest bardzo wytrzymały, ciepły i przyjemny w dotyku.
Obecnie na rynku można spotkać filc będący mieszkanką wełny i tworzyw sztucznych. Proces wytwarzania filcu polega na zbijaniu włókien w jedną masę, obecnie robi się to na skalę przemysłową, przy użyciu pary wodnej z dodatkiem rozmaitych substancji chemicznych. Istnieje także inny sposób obróbki, bardziej tradycyjny, poprzez tak zwane igłowanie. Metoda ta bynajmniej nie została zapomniana i aktualnie, wraz z samym filcem i motywami folkowymi przezywa odrodzenie.
Znaczny wpływ na obecność filcu w branży odzieżowej i meblarskiej ma społeczność, która tworzy w domach niesamowite rękodzieła z tego materiału. Zabawki, torebki, futerały, pojemniki i serwetki, ozdoby, ubrania i torebki, a nawet buty i kapcie, powstają obecnie z filcu, jako artykuły rękodzielnicze.
Filc jest niezmiennie od wielu dekad używany w bardziej technicznych dziedzinach: masowej produkcji obuwia, jako materiał obiciowy, ochronny i wygłuszający. Aktualnie niektóre firmy produkujące meble decydują się na wykorzystanie filcu, jako surowca. Z filcu powstają pokrowce i obicia nowoczesnych foteli i puf, wypełnionych granulatem lub powstałych na bazie kształtki styropianowej.
Filc jako surowiec do produkcji mebli filc spisuje się rewelacyjnie, dlatego na rynku można znaleźć nawet sofy wykonane z tego materiału. bardzo dobrze. Warto zauważyć, pełnię swoich estetycznych możliwości filc prezentuje dopiero, gdy zastosuje się w meblach typu sako. Projektanci nowoczesnych mebli dzięki filcowi mogą stworzyć niesamowite i oryginalne meble, które idealnie pasują do wnętrz w stylu skandynawskim i minimalistycznym.