Ozdobne wzory w paski i w kratkę w wystroju wnętrz zawsze zwracają na siebie uwagę.  Są intensywne, więc przyciągają wzrok domowników i gości. Ich rolą jest  urozmaicenie ścian oraz  mebli klasycznych, stylizowanych i nowoczesnych.

Data dodania: 2018-04-09

Wyświetleń: 500

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wzory w paski i w kratkę we wnętrzach

Dekorując wnętrze za pomocą wzorów w paski lub w kratkę, warto wiedzieć, że paski na siedziskach takich jak: sofa, kanapa lub pufa, nadają im lekkości, optycznie ich gabaryty stają się mniejsze. Natomiast wzór w kratkę to znak rozpoznawczy stylu rustykalnego i angielskiego, jak również domku letniskowego lub działkowego.

Osoby zajmujące się zawodowo dekoracja i projektowaniem wnętrz zgodnie twierdzą, że obydwa wzory prezentują się korzystnie we wnętrzach, ale wzór w kratkę jest znacznie trudniejszy w tworzeniu ekspozycji. Drobne, wąskie oraz średniej grubości paski na meblach typu sofa, kanapa, czy fotele, w odcieniach niebieskiego i zieleni kojarzą się ze stylem marynistycznym i angielskim stylem cottage. Ich obecność przywodzi na myśl ciepłe lato, domek letniskowy, odpoczynek na plaży lub nad jeziorem. Zupełnie inny jest odbiór pasów szerokich w intensywnej kolorystyce lub w tonacjach pastelowych, ponieważ pierwsze skojarzenia estetyczne to nawiązania do stylu klasycznego oraz nowoczesnego.

Niemniej jednak obydwie wersje prezentują się świetnie na narożnikach i kanapach. Szczególnie korzystnie wyglądają meble relaksacyjne wykonane z tkaniny w pasy. Dekoratorzy wnętrz zauważyli, że połączenie lekkości wzoru w paski z wygodą użytkowania puf sprawia, że całość jest estetycznie spójna. Pamiętajmy, że motyw pasków wprowadza pewną dynamikę we wnętrzach i w formę przedmiotów nimi ozdobionych.

Wzór w kratkę jest bardziej statyczny, dlatego odradza się używanie go na meblach o znacznych gabarytach i na dużych powierzchniach ścian i podłóg. Przedmioty i płaszczyzny ozdobione kratką wydają się optycznie cięższe i większe niż są w rzeczywistości. Natomiast paski na meblach i w formie kolorowych tapet ściennych są wciąż modne! Nieco inaczej jest w przypadku wzoru w kratkę, który z uwagi na swoją intensywność ma jednak dużo mniejsze powodzenie wśród dekoratorów wnętrz.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena