Ciekły azot wykorzystywany jest na coraz szerszą skalę – związek ten charakteryzuje się naprawdę imponującymi właściwościami, z których korzysta między innymi nauka, medycyna, przemysł, a nawet gastronomia. Praca z tą substancją nie byłaby jednak możliwa, gdyby nie specjalny pojemnik, czyli dewar na ciekły azot. Jak działa to naczynie, dlaczego jest niezbędne i jak dopasować je do potrzeb swojego biznesu? Odpowiadamy w poniższym artykule.

 

 

Data dodania: 2023-04-26

Wyświetleń: 115

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dewar na ciekły azot – jak działa to naczynie i jak wybrać odpowiednie? Wyjaśniamy

Dewar na ciekły azot – czym właściwie jest i dlaczego jest taki wyjątkowy?

Jak już wspomnieliśmy, dewar na ciekły azot jest niezbędnym pojemnikiem do pracy z tą substancją. Zapewne zastanawiasz się więc, na czym polega jego wyjątkowość. Otóż tkwi ona w specjalnej budowie, która zapewnia naczyniu doskonałe właściwości izolacyjne. Dewar składa się bowiem z dwóch cienkich ścianek oddzielonych od siebie techniczną próżnią, czyli niskim ciśnieniem. Na jego szczycie znajduje się zaś szczelny korek, za którego sprawą można dostać się do wnętrza pojemnika.

Co ciekawe, dewar na ciekły azot wizualnie przypomina dobrze znany wszystkim termos – porównanie to może nieco przybliżyć Ci jego działanie, bowiem zadaniem pojemnika jest odizolowanie ciekłego azotu od otoczenia i zapewnienie mu odpowiednio niskiej temperatury.

Dlaczego ciekły azot musi być przechowywany w dewarze?

Chcąc wytłumaczyć to, dlaczego dewary są tak istotne w pracy z ciekłym azotem, warto przyjrzeć się szczególnym właściwościom tego związku. Otóż substancja ta, by móc zachować pożądany stan i swoje cenne działanie, potrzebuje odpowiednich warunków. Warto zaznaczyć, że są one ekstremalne, bowiem temperatura krytyczna, powyżej której azot nie może występować w formie ciekłej, wynosi -147ºC. Równie imponująca jest temperatura jego wrzenia, czyli -196ºC i temperatura topnienia, wynosząca -210ºC.

Trzymanie ciekłego azotu w dewarze jest więc istotne z dwóch zasadniczych powodów. Po pierwsze, w normalnej temperaturze pokojowej substancja zwyczajnie by wyparowała, a zatem nie dałoby się jej wykorzystać. Po drugie, choć ciekły azot jest nietoksyczny i bezpiecznie stosuje się go nawet do żywności, to jego ekstremalnie niska temperatura może zrobić krzywdę. W kontakcie z niesosłoniętymi tkankami związek ten może wywołać dotkliwe oparzenia lub odmrożenia.

Gdzie wykorzystuje się naczynia Dewara na ciekły azot?

Choć dewary na ciekły azot nie należą do naczyń powszechnie spotykanych, to wbrew pozorom przydają się w naprawdę wielu miejscach. Z tego rodzaju pojemników korzysta oczywiście nauka, a także medycyna – ciekły azot stosuje się np. w dermatologii i rehabilitacji. Z jego właściwości coraz częściej czerpie też weterynaria. W przemyśle z kolei ciekły azot stosuje się do obróbki metali. W ostatnich latach hitem jest również wykorzystanie tego związku w gastronomii, która zachwyca swoich gości wykonanymi z jego udziałem daniami kuchni molekularnej czy efektownymi drinkami.

Jak wybrać odpowiedni dewar na ciekły azot?

Choć wszystkie dostępne na rynku dewary na ciekły azot na pierwszy rzut oka są do siebie bardzo podobne, to musisz wiedzieć, że między pojemnikami występują pewne istotne różnice. Jak zatem wybrać odpowiedni? Zwróć uwagę na kilka ważnych aspektów, które omawiamy poniżej.

Rodzaj naczynia

Na rynku spotkasz dwa rodzaje dewarów – transportowe i biologiczne. Te pierwsze, takie jak te dostępne np. w e-sklepie Cryogen: https://www.cryogenshop.pl/transportowe, służą do transportu i magazynowania ciekłego azotu, z kolei te drugie przeznaczone są do transportu i przechowywania zamrożonych ciekłym azotem materiałów biologicznych, np. komórek i tkanek.

Pojemność

Jednym z podstawowych aspektów różnicujących naczynia na ciekły azot jest ich pojemność. Co ciekawe, od tego parametru zależy np. to, jak długo można przechowywać substancję w pojemniku – nie da się bowiem uniknąć jej regularnych strat. Na rynku dostępne są zarówno mniejsze dewary, np. 6-litrowe, które będą dobrym wyborem, jeśli zależy Ci na mobilności naczynia, jak i duże dewary 50-litrowe, w których ciekły azot można magazynować nawet 252 dni.

Jakość i stosowne certyfikaty

Jak już wiesz, ciekły azot może być niebezpieczny. Z tego właśnie względu przy zakupie naczynia Dewara nie ma miejsca na kompromisy, które mogłyby okazać się fatalne w skutkach. Stawiaj więc tylko i wyłącznie na sprawdzonych dostawców, którzy cieszą się dobrymi opiniami na rynku. Wybierając dewar na ciekły azot, zwróć uwagę na to, czy naczynie posiada stosowne certyfikaty ISO i CE.

Chcesz przetestować ciekły azot i szukasz atrakcyjnego cenowo naczynia, które pozwoli Ci sprawdzić, czy praca z tym związkiem jest dla Ciebie? Zamiast szukać oszczędności w jakości, postaw na naczynie używane. Tu tym bardziej korzystaj jednak tylko ze sprawdzonych dostawców, którzy weryfikują sprawne działanie, a tym samym bezpieczeństwo pojemnika.

Praca z ciekłym azotem może dać Ci ogrom nowych możliwości – jeśli substancja ta z sukcesem stosowana jest w Twojej branży, to zakup odpowiedniego pojemnika z pewnością należy do kroków, które warto rozważyć.Licencja: Creative Commons
0 Ocena