Pewnie mało kto o tym wie, ale filc to bardzo stary wyrób włókienniczy – korzystano z niego już przed tym, jak stworzone pierwsze tkaniny. Najstarsze ślady filcu znaleziono na terenie obecnej Turcji i datowane są one na około 6500 lat p.n.e. Filc powstaje poprzez spilśnienie włókien wełny, czyli inaczej mówiąc połączenie ich w zwartą masę.

Data dodania: 2017-08-25

Wyświetleń: 7372

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak wyczyścić kapelusz z filcu?

Obecnie filc wyrabia się z wełny lub sierści większości zwierząt hodowlanych, jak również niektórych włókien syntetycznych. Stosuje się także mieszanki włókien naturalnych i sztucznych. Filc może być wytwarzany z wykorzystaniem jednej z dwóch metod: bitej lub tkanej. W pierwszym przypadku dochodzi do bezpośredniego spilśniania włókien, często połączonego z igłowaniem, w drugim spilśnieniu ulega tylko warstwa zewnętrzna tkaniny. Grubość otrzymywanego filcu wynosi od kilku milimetrów (zastosowanie w przemyśle odzieżowym) do kilku centymetrów (zastosowanie techniczne).

Filc jest materiałem niezwykle uniwersalnym. Może być stosowany do celów praktycznych (produkcji kapeluszy, beretów, torebek, obuwia, biżuterii), dekoracyjnych oraz przemysłowych (podkładki, tarcze polerskie, wykładziny i okładziny).

Istotne zalety filcu to brak konieczności obszywania (wyrób ten się nie pruje), sztywność, a jednocześnie podatność na formowania, pochłanianie dźwięku i drgań, przyjemna w dotyku faktura, możliwość otrzymywania filcu w wielu kolorach.

Kapelusze filcowe znane są w modniarstwie już od wielu lat. Z filcu można wykonać kapelusze tak męskie, jak i damskie, a także berety. Takie nakrycia głowy bardzo efektownie się prezentują i właściwie nigdy nie wychodzą z mody.

Jednak warunkiem tego, by kapelusz z filcu zawsze dobrze wyglądał, jest prawidłowe o niego dbanie. Przede wszystkim należy unikać przemoczenia i zabrudzenia. Jeżeli jednak do tego dojdzie, należy przeprowadzić odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne. Wilgotny kapelusz należy wytrzeć suchą, miękką szmatką, nałożyć na specjalną główkę na kapelusze (lub podobny przedmiot, np. piłkę) i pozostawić do wysuszenia. Chodzi o to, by kapelusz nie uległ deformacji.

A jak wyczyścić suchy kapelusz wykonany z filcu? Należy w tym celu posłużyć się miękką szczoteczką bądź miotełką z włosia, a ruchy zawsze muszą przebiegać zgodnie z kierunkiem włosa.. Oczywiście kapelusz powinien znajdować się na wspomnianej główce, ewentualnie można wypchać go gazetami. Na zgniecione włoski dobrze działa odświeżanie parą wodną – w tym celu nakrycie głowy wystarczy potrzymać nad naczyniem, w którym gotuje się woda. Jeżeli zabrudzenia są silne, można je usunąć watą lekko nasączoną roztworem powstałym z łyżki amoniaku i szklanki wody.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena