Jednym z materiałów, który można wykorzystać do wielu różnych celów, jest filc. Stosuje się go w przemyśle, ale także do tworzenia dekoracji. Można kupić także filc na metry i samemu, stworzyć coś z tego stosunkowo niepozornego materiału.

Data dodania: 2017-06-21

Wyświetleń: 1769

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Filc - co to za materiał i jak się go wykorzystuje?

Fil stosowany jest w wielu różnych branżach ze względu na swoje właściwości. Można z niego wykonywać części garderoby, polerować nim stal, czy tworzyć ozdoby. Ma on również tysiące innych zastosowań. Filc został wynaleziony prawdopodobnie ok. 8500 lat temu, na terenach obecnej Turcji. To czyni go jednym z najstarszych materiałów włókienniczych dostępnych na rynku. Obecnie materiał ten ciągle wykorzystywany jest przez różne ludy pierwotne, które wykorzystują go do tworzenia odzieży i dodatków do domu.

Obecnie filc może być tworzony z różnych materiałów. Pierwotnie był on wykonywany z wełny oraz sierści innych zwierząt hodowlanych. Obecnie jednak można go również wytwarzać z tworzyw sztucznych. Na rynku można obecnie kupić filc na metry wykonany z mieszanki tworzyw sztucznych z naturalnymi.

Tak jak wspomnieliśmy już wcześniej, filc posiada szeroki zakres zastosowań. Może być wykorzystywany w przedsiębiorstwach przemysłowych i technicznych. Zazwyczaj służy on tam do polerowania materiałów wykonanych z metalu. Znajduje on również szerokie zastosowanie w izolacji dźwiękowej, potrafi bowiem bardzo dobrze tłumić hałasy. Wykorzystuje się go również jako podkładki i uszczelki.

Filc na metry bywa również wykorzystywany do tworzenia różnego rodzaju ozdób. Możemy kupić kawałki filcu samemu i stworzyć z nich ozdoby, według naszej własnej koncepcji. Jeżeli jednak nie jesteśmy zbyt dobrzy w pracach manualnych, lepszym pomysłem może być zakup gotowych ozdób wykonanych z tego materiału. Posłużą one doskonale do ozdoby naszych stołów, mebli czy ścian.

Materiał, jakim jest filc, często służy również do tworzenia ubrań. Można z niego zrobić kapcie, kapelusze lub wzbogacić inne materiały. Jest to materiał bardzo wytrzymały i stosunkowo ciepły. Wykonuje się z niego również koce oraz inne dodatki, które można wykorzystać w domu. Swoje zastosowanie znajduje również przy produkcji miękkich i przyjemnych dla dzieci zabawek.

Jak więc widzicie filc, choć może wydawać się materiałem dość niepozornym, tak naprawdę jest powszechnie stosowany i szanowany. Sam pomyśl ile rzeczy, które posiadasz, wykonanych jest z filcu lub ma filcowe wstawki.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena