Od butów się wszystko zaczyna, dlatego przygotowaliśmy dla Was poradnik, w którym eksperci radzą w jaki sposób odpowiednio dobrać buty narciarskie aby dobrze leżały na nodze, nie powodowały kontuzji i dobrze prowadziły nartę.

Data dodania: 2016-10-17

Wyświetleń: 1212

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Buty narciarskie – jak dobrze dobrać rozmiar

Zakładając buty narciarskie i wpinając je w nartę nie powinieneś więcej zwracać na nie uwagę. But narciarski dopasowany do nogi staje się jej przedłużeniem, dlatego jeżeli co kilka metrów musimy zatrzymywać się i poprawiać zapięcie czy położenie stopy to znak, że coś poszło nie tak z wyborem. Najczęstszym wyznacznikiem źle wybranych butów są np. obolałe kostki lub skostniałe stopy, dlatego warto poświęcić nieco czasu na znalezienie odpowiedniego modelu butów narciarskich.

 

 

ROZMIAR BUTÓW NARCIARSKICH

Najistotniejszym parametrem doboru butów narciarskich jest ich rozmiar, bowiem by czerpać maksimum korzyści z butów należy dopasować je tak by nie były ani zbyt małe ani zbyt duże. Każdy z tych przypadków spowoduje, że buty nie spełnią swojej roli na stoku, pozostawiając nas albo z obolałymi stopami albo z nartami, którymi ciężko sterować. Początkujący narciarze często wybierają buty zbyt wielkie, kierując się wrażeniem lepszego komfortu podczas przymiarki. Jest to jednak wrażenie złudne, które w konsekwencji prowadzi do nabawienia się urazów oraz stworzeniem niebezpieczeństwa na stoku. Zbyt długie i szerokie buty narciarskie powodują luzy i przesuwanie się nogi nie tylko na zakrętach ale i na każdej najmniejszej muldzie. Podobnie buty z obiciem wewnętrznym imitującym futro czy polar po kilku godzinach ulegnie wgnieceniu i spowoduje poluzowanie stopy.

 

Żeby dobrze dobrać but narciarski należy najpierw precyzyjnie zmierzyć długość swojej stopy. Robimy to przykładając stopę do kartki papieru i zaznaczając na niej miejsce koniuszka dużego palca oraz koniec pięty. Szerokość zaznaczamy i mierzymy w najszerszym miejscu stopy. Dobrze dopasowane buty narciarskie poznasz po tym kiedy koniuszkiem palców wyczujesz nosek buta, a pięta nie będzie się przesuwać i unosić.

 

Pamiętaj, że im precyzyjniej zmierzysz swoją stopę i dobierzesz do niej rozmiar buta, tym lepsze doznania czekają cię na stoku i zdecydowanie szybciej opanujesz technikę jazdy, nie zniechęcając się drobnymi upadkami.

 

ROZMIARÓWKI SKLEPOWE

Bardzo często rozmiary butów narciarskich podawane są klasycznej europejskiej numeracji, którą znajdziemy na wszystkich rodzajach butów. Są to jednak informacje mało precyzyjne, bowiem podawane rozmiary mogą się różnić między różnymi producentami butów, dlatego dobierając precyzyjnie rozmiar lepiej kierować się numeracją uwzględniającą długość wkładki w milimetrach. Dzięki temu dużo łatwiej przyjdzie nam odnaleźć odpowiednie buty w ofercie wielu najlepszych producentów. Kolejnym wyznacznikiem dobrze dobranego rozmiaru buta jest możliwość poruszania palcami stopy, co poprawia krążenie krwi i gwarantuje nam jeszcze lepszy komfort termiczny.

 

 

SZEROKOŚĆ BUTA NARCIARSKIEGO

Podobnie jak długość buta, tak i jego szerokość mierzona jest i podawana w milimetrach aby wyeliminować możliwość pomyłki. Producenci butów narciarskich najczęściej podają parametry szerokości skorupy buta. Warto także sprawdzić czy dany but posiada opcję regulacji szerokości czy jest ona stała bez możliwości dostosowania do indywidualnych potrzeb.

 

 

PRZYMIARKA BUTÓW NARCIARSKICH

Podczas wyboru butów naszym najgorszym doradcom może być pośpiech. Warto zatem zarezerwować sobie odpowiednią ilość czasu potrzebą nam do precyzyjnej przymiarki. Jeżeli nie jesteśmy zawodowcami i nie planujemy zakupu butów termoformowalnych, to proces przymiarki sklepowej wszędzie będzie wyglądał tak samo.

 

Buta przymierzamy na jedną warstwę skarpet narciarskich, pociągnięciem za język wpasowujemy stopę w skorupę. Dobrze jest chwile postać w rozpiętym bucie, który powinien lekko nas opinać. Następnie powoli zapinamy wszystkie klamry zaczynając od dołu buta – nie dopinamy ich zbyt mocno, bowiem na poprawki przyjdzie jeszcze czas. Po zapięciu nasz stopa powinna przesunąć się lekko w tył, a pięta dobrze przylegać do tylnej skorupy. Pamiętajmy także o szczelnym dopięciu paka velcro.

 

Z zapiętym butem stajemy w pozycji narciarskiej, na lekko ugiętych nogach w kolanach. Lekkie ruchy stopą ujawnią nam ewentualne luzy, które można zniwelować lepszym dopięciem klamer. Jeżeli poczujemy nawet lekkie uwieranie w stopie to możemy od razu zrezygnować z dalszej przymiarki, bowiem nawet lekki ból po kilku godzinach na stoku może doprowadzić do tragedii i bolesnych kontuzji stóp.

 

Jeśli wszystko wydaje się być ok. możemy przejść do kolejnego kroku i sprawdzić czy podczas ugięcia w kolanie nasza pięta w zapiętym bucie nie unosi się. Nie stajemy na palcach, a próbę wykonujemy na płaskiej stopie – to bardzo istotne.

 

Kolejno sprawdzamy punkty ucisku. Przesuwając łydkę i goleń – testując uwieranie języka, tylnego spoilera buta, okolice stawu skokowego oraz kostki, które powinny trafić w specjalnie przygotowane zagłębienia. Oczywiście buty narciarskie zdadzą test celująco, jeżeli nie poczujemy ucisku w żadnym z badanych miejsc.

 

Na koniec warto się po sklepie przejść symulując układ nóg podczas zjazdu. Jeśli wszystkie te testy wypadną dobrze, to znak, że znaleźliśmy buty skrojone dla siebie.

 

Sezon narciarski za pasem, dlatego wiedza na temat odpowiedniego doboru butów narciarskich z pewnością wam się przyda.

 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena