Jednak nie wpadaj w zakupowy szał tylko dlatego, że widzisz informację o niskich cenach. Przy wyborze sprzętu zawsze miej na uwadze najważniejsze kwestie, żeby nie skończyć z niepotrzebnymi rzeczami. Poza tym, w czasie cenowych obniżek, warto pamiętać o kilku sprawach, żeby zwyczajnie nie dać się oszukać.
Czy na pewno tego potrzebuję?
Odpowiedź na to pytanie powinna być pierwszą rzeczą, którą robisz, kiedy przeglądasz kolejne rzeczy w promocji. Wyprzedaż butów narciarskich może być niezwykle kusząca. Jednak jeśli te, które masz, przetrwają jeszcze ten sezon, to nie podejmuj pochopnych decyzji o zakupie nowych. To samo dotyczy pozostałych części sprzętu.
Najlepszym, co możesz sobie zafundować, jest przygotowanie listy niezbędnych rzeczy. Kupuj tylko zgodnie z nią. Nic ponad, bo okaże się, że kupisz coś, czego po prostu nie używasz. Przez to możesz zupełnie nie odczuć niższych cen.
Sprawdzaj i porównuj ceny
Do wyprzedaży butów narciarskich, gogli, odzieży i reszty sprzętu dobrze jest przygotować się jeszcze przed… wyprzedażą. Wspomnianą listę dobrze jest przygotować z wyprzedzeniem. Wynotuj nie tylko potrzebne rzeczy, ale też przedziały cenowe, w których możesz je znaleźć. Z takim zestawieniem będziesz mieć pewność, że obniżki są realne, a „-70%” to nie tylko pusty slogan.
Nie kupuj w pierwszym sklepie, jeśli nie masz pewności do ceny i do konkretnego modelu. Sprzęt nie ucieknie – rozejrzyj się też w innych miejscach. Być może okaże się, że będzie tam taniej. Tu warto mieć na względzie fakt, że sprzedawca nie musi przyjmować zwrotów towarów zakupionych na miejscu bez powodu w postaci wady. Oczywiście może i bardzo wiele sklepów tak robi. Jednak to nie jest obowiązek i szczególnie w czasie wyprzedaży może być z tym różnie.
Pamiętaj o swoich prawach
To, że rzecz była kupiona w promocji, nie sprawia, że w magiczny sposób sprzedawców przestaje dotyczyć obowiązek przyjmowania reklamacji. Dlatego, jeśli rzecz ma wady, o których nikt nie informował przed zakupem, lub z upływem czasu pojawił się problem, możesz skorzystać ze swojego prawa do powołania się na rękojmię lub złożenia reklamacji.
Przy tym warto pamiętać też o konieczności zachowania dowodu zakupu. Co prawda to nie musi być paragon – może być faktura, potwierdzenie osób, które wtedy ci towarzyszyły, a także wyciąg z konta bankowego przy płatności kartą. Istotne jest to, żeby jakiś dowód istniał.
Nie zapominaj też o tym, że nie potrzebujesz mieć oryginalnego opakowania. Nie każdy o tym wie i czasem rezygnuje ze składania reklamacji tylko przez to, że pudełko wyrzucił lub nie może go znaleźć.
Przygotowanie listy, porównywanie cen i pamiętanie o swoich prawach (a także obowiązkach), sprawią, że właściwie skorzystasz z promocji.