Wybór sprzętu narciarskiego dla dziecka nie jest sprawą łatwą. Artykuł przedstawia najważniejsze z kryteriów, na które trzeba zwracać uwagę w czasie zakupu lub wypożyczania dziecięcego sprzętu narciarskiego.

Data dodania: 2018-01-19

Wyświetleń: 1140

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak wybrać buty, wiązania i narty dla dzieci

Wybieranie i zakup sprzętu sportowego dla dzieci to trudne zajęcie. Dobór odpowiednich akcesoriów determinuje nie tylko tempo nauki, ale często także to, czy dziecko pokocha nową dyscyplinę. Nie inaczej jest w przypadku wyboru sprzętu narciarskiego. Narty dla dzieci i cały osprzęt trzeba dobierać z myślą o konkretnym dziecku. Sama informacja o przeznaczeniu dla najmłodszych nie powinna być jedynym kryterium zakupu.

Narty dla dzieci

Swoje pierwsze kroki na stoku dziecko może stawiać w wieku od trzech do pięciu lat. Wszystko zależy od jego indywidualnych predyspozycji i rozwoju. Właśnie nimi powinna być podyktowana decyzja rodziców o rozpoczęciu przygody na stokach.

Narty dla dzieci, o ile się dobrze prowadzą, powinny ułatwiać naukę jazdy. Dobór odpowiedniej długości desek należy podporządkować wzrostowi dziecka. Pierwsze narty powinny sięgać najwyżej pachy. Można też przyjąć ogólny wzór. Według niego narty nie powinny być dłuższe niż wzrost dziecka w centymetrach pomniejszony o 30. Jeśli maluch zacznie sobie dobrze radzić, można zdecydować się na dłuższe narty. Wtedy różnica pomiędzy ich długością, a wzrostem dziecka, powinna wynosić 10 centymetrów.

Złym pomysłem jest kupowanie nart z myślą o kolejnych sezonach, czyli takich, które będą za długie. Istnieje prawdopodobieństwo graniczące z pewnością, że zjazdy na o wiele za długich deskach będą miały niewiele wspólnego z przyjemnością. Wtedy może się okazać, że narty kupione na wyrost zmienią właściciela, lub zostaną rzucone w kąt, bo dziecko zniechęci się do tego sportu.

Jasnym jest, że dzieci szybko rosną i kupowanie nart raz do roku to duży, a często zbyt duży wydatek. Jednak istnieją sposoby na ograniczenie kosztów. Pierwszym jest skorzystanie z usług wypożyczalni. Drugim to zakup nart dla dzieci w takich sklepach, które umożliwiają wymianę nart przed sezonem. Wtedy koszt nart o dobrej długości to tylko ułamek zwykłej ceny.

Jednym z warunków dobrego prowadzenia się nart jest ich taliowanie. Narty dla dzieci powinny być taliowane głęboko, co ułatwi poruszanie się na stoku, a w szczególności wykonywanie skrętów.

Buty

Buty dla dzieci powinny bardzo dobrze stabilizować stopę. W czasie wyboru trzeba brać pod uwagę nie tylko ich długość, ale także szerokość i sztywność. Na początku, niezależnie od wieku narciarza, powinno się sięgać po buty o najniższej sztywności. Do nich stopa przyzwyczaja się o wiele szybciej.

Przy wyborze butów trzeba również zwracać uwagę na klamry. Czasem trudno znaleźć dziecięce rozmiary z więcej niż jedną klamrą, ale warto próbować. Dwie, a nawet trzy klamry dużo lepiej utrzymają stopę.

Wiązania

Wiązania powinny z jednej strony dobrze trzymać buty, a z drugiej umożliwić wypięcie w razie niebezpieczeństwa. Ich dobór jest indywidualny i uzależniony od wzrostu, wagi, a także wieku i umiejętności, dlatego warto poprosić o pomoc osobę doświadczoną.

Wskaźnikiem wyboru wiązań jest skala DIN. Określa ona z jaką siłą trzeba działać na wiązanie, żeby spowodować wypięcie buta. Zwykle dla dzieci przedział DIN to od 0,5 do 7. Ponieważ jednak na odpowiednią wartość składają się wymienione wcześniej czynniki, nie warto sięgać po jakiekolwiek wiązania, byle zmieściły się w uniwersalnym przedziale.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
1 Ocena