Prowadzenie własnej, jednoosobowej działalności gospodarczej jest obecnie bardzo popularyzowane, a osoby, które decydują się na przejście na samozatrudnienie, mogą starać się o różnorodne dotacje i dofinansowania. Jednak o ile założenie firmy jest stosunkowo proste i szybkie, o tyle dalsze nią zarządzanie nie jest już takie łatwe.

Data dodania: 2016-09-14

Wyświetleń: 824

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Własna działalność gospodarcza i własna księgowość?

Dużo problemów może przysporzyć przedsiębiorcy księgowość.

W dobie powszechnej cyfryzacji i dostępu do internetu w przeciągu kilku chwil w wyszukiwarce można znaleźć programy do prowadzenia księgowości, zarówno na swoim komputerze, jak i online. Programy te w większości przypadków są tak napisane, by ich obsługa była możliwie prosta i intuicyjna. Jednak niewątpliwie potrzeba na to poświęcić trochę czasu.

Sytuacja nie jest jeszcze skomplikowana, jeżeli firma ma dość ograniczoną działalność, to znaczy ma niewielu kontrahentów, a w związku z tym niewiele faktur, nie generuje wiele kosztów (a zatem także faktur) i nie są w niej zatrudnieni pracownicy. Wtedy, o ile przedsiębiorca jest płatnikiem VAT, pozostaje mu wprowadzić w odpowiednich rubrykach dokumenty sprzedaży i zakupu (system sam obliczy podatek), a także zaewidencjonować wszystkie płatności.

Jeżeli natomiast przybywa faktur i rozliczeń, a także kwestie kadrowo-płacowe, zakres księgowości znacznie się poszerza, potrzeba także coraz więcej wiedzy z zakresu rachunkowości. I wtedy może to przerosnąć możliwości osoby prowadzącej firmę, zwłaszcza wtedy, kiedy na jej rozwój i działanie trzeba poświęcać coraz więcej czasu. Wtedy łatwo zapomnieć o pewnych terminach, a jeżeli dotyczą one rozliczeń podatkowych i składkowych, instytucje państwowe są nieubłagane.

Wtedy pozostaje scedowanie obowiązków związanych z księgowością na biuro rachunkowe. Przedsiębiorcy często odrzucają takie rozwiązanie, bojąc się, że koszt takiej usługi będzie wysoki. Zwykle jednak prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów nie jest bardzo drogie, chyba że firma ma naprawdę wiele dokumentów, w tym zagranicznych. Oczywiście trzeba też doliczyć koszty prowadzenia spraw kadrowo-płacowych (zwykle liczy się je od osoby).

Obawy przedsiębiorców dotyczą też ryzyka utraty kontroli nad stanem finansów firmy. Nie musi tak być, jeżeli właściciel firmy sam będzie kompletował dokumenty i przekazywał je pracownikom biura. A na pewno bardzo pomocne będzie to, że to ktoś inny będzie dbał o wszelkie terminy składania deklaracji i zapłaty należności.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena