Złożenie wniosku o zarejestrowanie firmy nie kończy wszystkich spraw urzędowych. Już tak jest, że posiadanie własnej firmy związane jest z urzędami. 

Data dodania: 2012-02-13

Wyświetleń: 1558

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zakładanie działalności odbywa się zgodnie z przepisami prawa, które zostały zawarte w ustawie o swobodzie gospodarczej oraz rozporządzeniach. Po złożeniu druku CEIDG i tak właściciel firmy jest zmuszony udać się do urzędów, aby na ich wewnętrznych drukach złożyć odpowiednie zgłoszenia. Ustawowy obowiązek nie obejmuje posiadania pieczątki i konta bankowego. Jest to uzależnione jest od woli przedsiębiorcy.

Pieczątka firmowa

Wyrobienie pieczątki nie jest zbyt dużym kosztem, który mieści się w granicy 30-50 złotych. Czy jest przydatna, jeśli nie ma potrzeby używania jej na fakturach, drukach urzędowych czy umowach? Pieczątka firmowa nie jest koniecznością, jednak warto ją mieć, ponieważ może się pojawić problem podczas zakładania konta w banku. Niektóre placówki bankowe wymagają jej. Oprócz tego postawienie pieczątki nadaje dokumentowi oficjalnego charakteru.

Pieczątka powinna zawierać dane firmy, czyli:

- nazwę firmy oraz imię i nazwisko właściciela,

- adres firmy,

- numer telefonu/faksu,

- numer NIP,

- numer REGON,

Do wyrobienia pieczątki nie są potrzebne żadne dokumenty. Można na wszelki wypadek zabrać ze sobą wpis do ewidencji i dowód osobisty.

Konto bankowe

W ustawie o swobodzie działalności został zawarty zapis, który jasno informuje o tym, że przedsiębiorca jest zobowiązany do posiadania rachunku bankowego, jeśli jednorazowa transakcja przekroczy wartość 15 tysięcy euro.

Przedsiębiorca małej firmy może:

- założyć konto i dzięki niemu dokonywać wszystkich rozliczeń, które są związane z jego działalnością,

- rozliczeń dokonywać za pośrednictwem konta osobistego,

- nie zakładać konta bankowego, dopóki rozliczenia nie przekroczą progów, które zostały ustalone w ustawie.

Mikroprzedsiębiorca więc nie ma obowiązku posiadać rachunku bankowego, ale jeśli chce ma do tego prawo. Aby je założyć, trzeba zabrać do banku dokumenty firmy. Wybór odpowiedniej placówki bankowej warto poprzedzić analizą poszczególnych ofert bankowych.  

Licencja: Creative Commons
0 Ocena