Według danych przeprowadzonych w Polsce wiele kobiet ma problem z zajściem w ciążę. Wynika to ze stresu, nieodpowiedniej diety, przebytych chorób oraz wielu innych czynników negatywnie wpływających na gospodarkę hormonalną w ciele kobiety.

Data dodania: 2016-08-06

Wyświetleń: 1293

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Planowanie ciąży

Niestety tryb życia oraz warunki w jakich żyjemy nie wpływają dobrze na płodność, dlatego należy dołożyć wszelkich starań, aby unikać czynników negatywnie oddziałujących na organizm.

Planowanie ciąży jest bardzo złożonym procesem, który zależy od indywidualnych predyspozycji danej pary. Niektóre kobiety nie mają żadnego problemu z zapłodnieniem, inne natomiast starają się o dziecko przez wiele lat i niestety nie zawsze się to udaje. Dlaczego? Podstawową przyczyną może być zaburzone stężenie hormonów u kobiet, które niekorzystnie wpływa na owulację, powodując nieregularne cykle miesiączkowe.

Innym powodem niepłodności są choroby, które w najbardziej krytycznych przypadkach powodują nawet bezpłodność. Najczęściej natomiast są to dolegliwości, które tymczasowo uniemożliwiają zapłodnienie.

Jak przygotować się do zajścia w ciążę

Pierwszym krokiem, który powinna wykonać kobieta, podczas planowania ciąży jest wyeliminowanie alkoholu, papierosów, kawy oraz innych używek, które mogą negatywnie wpływać na płód oraz zanieczyszczać organizm przyszłej matki. Ważny jest również sposób odżywiania oraz regularność przyjmowania posiłków, ponieważ niewłaściwe jedzenie negatywnie wpływa na gospodarkę hormonalną oraz ogólny stan zdrowia.

Kobiety planujące ciąże powinny przyjmować kwas foliowy, który wspomaga produkcję czerwonych ciałek krwi oraz podział komórek jajowych, co ułatwia zajście w ciążę. Brak kwasu foliowego może powodować wiele wad płodu. Ponieważ kwas foliowy w produktach spożywczych jest mało przyswajalny i ciągle słyszymy o jego niedoborach w diecie należy przyjmować go również przed zajściem w ciążę. Dzięki wcześniejszej suplementacji w momencie zapłodnienia tworzymy dla dziecka optymalne warunki wzrostu.

Ciąża jest czasem w życiu kobiety, w którym należy dołożyć wszelkich starań, aby zdrowo się odżywiać i dbać o poprawny stan zdrowia. Jeśli płód nie ma żadnych wrodzonych wad genetycznych, matka odpowiada za jego rozwój. Jeżeli we właściwym czasie nie odstawi niewskazanych używek i nie uwzględni zaleceń lekarza ginekologa, może okazać się, ze dziecko urodzi się niepełnosprawne lub chore.

Jak przebiega ciąża

Ciąża trwa 9 miesięcy i dzieli się na 3 trymestry. Średnio prawidłowy czas trwania ciąży szacuje się na 38 do 42 tygodni. Czas ten liczy się od momentu zakończenia ostatniej miesiączki, ponieważ już w tym czasie komórka jajowa, która zostanie później zapłodniona przygotowuje się na przyjęcie plemników.

Po zapłodnieniu mogą występować mdłości, wzmożony apetyt, wahania nastrojów, nagłe „zachcianki” oraz wiele innych zachowań wywołanych hormonami. Ciężarne kobiety wytwarzają więcej hormonów niż wcześniej, chodzi tutaj głównie o progesteron, estrogen oraz prolaktynę, dlatego ich zachowanie jest inne niż wcześniej i pojawiają się problemy ze skupieniem, zmienne nastroje lub większe preferencje do kłótni.

Aby ciąża przebiegła bez niewłaściwych lub niechcianych stanów lub powikłań, należy przede wszystkim odpowiednio przygotować się psychicznie. Dobre nastawienie i odporność na ewentualne niepożądane zachowania może okazać się najważniejszym czynnikiem, który pomoże właściwie przeżyć 9 miesięcy ciąży.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena