Incentive Travel lub też turystyka motywacyjna stało się jednym z najpopularniejszych narzędzi do budowania dobrych relacji, zarówno z klientem czy kontrahentem, jak i z pracownikami.

Data dodania: 2016-07-18

Wyświetleń: 970

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Forma podziękowania za wiele lat udanej współpracy, nagroda za wyjątkowo dobre wyniki w pracy czy wyróżniającą się postawę – powodów by zorganizować wyjazd motywacyjny jest wiele. Czym jednak incentive travel różni się od zwykłej turystyki? Jakie korzyści może zyskać firma organizując taki wyjazd?

Incentive a zwykła wycieczka

Przede wszystkim wyjazd incentive jest zorganizowany dla ściśle określonego grona, w przeciwieństwie do na przykład wyjazdów integracyjnych, na które zaproszona jest cała firma lub poszczególny jej dział. Daje to biorącym udział poczucie wyjątkowości, elitarności. Przeważnie są to kontrahenci lub sami pracownicy, niekiedy także z rodzinami.

Kolejną istotną różnicą jest specyfika i rodzaj wyjazdu. O ile standardowa wycieczka skupia się głównie na wypoczynku i odwiedzaniu popularnych obiektów turystycznych, o tyle wyjazd motywacyjny musi odznaczać się pewną unikatowością. Przeważnie objawia się ona poprzez danie uczestnikom możliwości, aby spróbowali aktywności, na uprawianie normalnie nie pozwalają im czas, warunki i środki. Jedną z popularnych atrakcji jest uprawianie sportów ekstremalne takich jak szybka jazda samochodem, rafting czy skoki na bungee. Inne propozycje to na przykład udział w ciekawych wydarzeniach kulturalnych i sportowych odbywających się w wyjątkowych miejscach, na przykład: elegancki wieczór w lwowskiej operze, zwiedzanie stadionu Camp Nou, czy możliwość obejrzenia wyścigu F1.

Kolejną rzeczą odróżniającą incentive od zwykłych wyjazdów jest zapewnienie odpowiedniego zaplecza, czyli zakwaterowania oraz dojazdu. Kiedy organizujemy wyjazd motywacyjny, który jest nagrodą i wyróżnieniem, a jego uczestnicy mają poczuć się wyjątkowo, muszą towarzyszyć temu właściwe warunki. Zwykle osoby biorące udział w wyjeździe motywacyjny są kwaterowane w hotelach o wysokim standardzie, a także zapewniany jest im przejazd w możliwie najlepszych warunkach – jeśli samolotem to w klasie biznes, luksusowymi samochodami czy autokarami. Zaś na miejscu zakwaterowania mogą korzystać z dodatkowych atrakcji, takich jak SPA czy basen.

Korzyści

Wyjazd typu incentive zwykle wiąże się z nieco wyższymi kosztami niż tradycyjna wycieczka, ale niesie ze sobą o wiele więcej korzyści. Poprawiają motywację pracowników, zwiększają ich lojalność wobec firmy, a także poprawiają jej wizerunek wśród otoczenia. Dodatkowo mogą zawierać w sobie elementy integracyjne i poprawiające komunikację w danym zespole. Wyjazd motywacyjny to inwestycja, która zwraca się z nawiązką.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena