Pan Kazimierz niedawno poprosił sąsiadów, aby przestawili kontener na śmieci w inne miejsce tak żeby nie był on zaraz przy płocie z jego altaną, prośba ta została zignorowana, z oświadczeniem, że skoro to ich działka to mogą stawiać co chcą i gdzie chcą.

Data dodania: 2011-04-05

Wyświetleń: 2878

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Pan Kazimierz postanowił, że zakryje nieprzyjemne widoki i odgrodzi się wysokimi krzewami i drzewkami od sąsiadów. W jakiej odległości należy je posadzić, żeby sąsiad nie mógł mu potem czegoś zarzucić?
Istotnym faktem jest to iż wszystkie kontenery na śmieci wedle prawa nie mogą stykać się z ogrodzeniem i muszą być ustawione co najmniej dwa metry od ogrodzenia, także nie powinny być postawione bliżej niż trzy metry od okien i drzwi sąsiada.
Jeśli chodzi o sprawę sadzenia drzew i wysokich krzewów przy ogrodzeniu, aby się odgrodzić to nie istnieją w Polsce żadne jednoznaczne przepisy  w tym zakresie. Jednakże pan Kazimierz może sadząc drzewa wziąć pod uwagę przepisy zawarte w regulaminie rodzinnych ogrodów działkowych, ponieważ warunki tego regulaminu są przede wszystkim brane pod uwagę w przypadku rozstrzygania sporu przez sąd. Wedle znanych reguł drzewa ozdobne w co wlicza się wszystkie iglaki nie mogą być wyższe niż trzy metry i powinny się znajdować w odległości dwóch metrów od granicy działki z sąsiadami, mogą być także posadzone w odległości metra od granicy pod warunkiem, że ich wysokość nie przekroczy metra. Jeśli natomiast chodzi o żywopłot to ten można posadzić na granicy działki z tym, że jego wysokość powinna być do metra a jego posadzenie powinno się odbyć za zgodą sąsiada. Wszelkiego rodzaju krzewy owocowe powinno się  sadzić w odległości nie mniejszej niż metr od granicy działki, jednakże jest też wyjątek a mianowicie drzewa leszczyny i moreli powinny być sadzone w odległości trzech metrów. Drzewa orzecha, czereśni w odległości pięciu metrów. Ogólnie rzecz biorąc większość drzew powinna być sadzona w odległości dwóch metrów od ogrodzenia. Należy także pamiętać o pielęgnacji drzew krzewów czy żywopłot znajdującego się prze ogrodzeniu, aby je regularnie podcinać tak, by nie wyrastały poza ogrodzenie czy granice działki .

Licencja: Creative Commons
0 Ocena