Jednym z ważnych elementów przy budowie domu jest jego ogrodzenie.Jedni najpierw ogradzają działkę i dopiero budują dom, inni natomiast stawiają ogrodzenie

Data dodania: 2014-01-10

Wyświetleń: 1056

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

na samym końcu, dzięki czemu łatwiej jest dobrać jego rodzaj tak, aby pasował do elewacji i charakteru domu i tworzyło z nimi spójną całość. Do wyboru mamy kilka możliwości.

Możemy wybrać jeden z rodzajów ogrodzeń metalowych. Najtańszym i najprostszym rozwiązaniem jest siatka, mocowana do wkopanych w ziemię słupków. Stosuje się ją zwykle tymczasowo, ponieważ nie zabezpiecza posesji przed włamaniami, nie chroni prywatności domowników, ani też nie wygląda zbyt efektownie. Innym typem metalowych ogrodzeń są żeliwne płoty, zaliczane do wyrobów ślusarstwa oraz kowalstwa artystycznego. Są one cięższe i droższe, ale wyglądają znacznie ładniej i mogą wyeksponować nasz ogród oraz wejście do domu. Można je też połączyć z kolumnami np. z cegły.

Kolejną możliwością jest wykorzystanie drewna i kamienia. Drewno najczęściej sprowadzane jest do formy klasycznych prostych sztachet. Kamienne ogrodzenia natomiast, są droższe, ale za to solidniejsze i odporne na działanie warunków atmosferycznych. Natomiast przy ciekawym projekcie można uzyskać interesujący efekt. Często łączy się kamienne słupki i cokoły z drewnianym wypełnieniem.

Bardzo popularne są obecnie ogrodzenia murowane, wykonane z prefabrykowanych segmentów betonowych. Ogrodzenie to może być lite lub ażurowe. Są one trwałe i odporne na działanie warunków pogodowych.  Niestety nie należą one do najefektowniejszych. Alternatywą mogą być ogrodzenia klinkierowe, które są również  odporne na warunki atmosferyczne, ale dodatkowo lepiej wyglądają.

Musimy pamiętać, że ogrodzenie wraz z domem musi stanowić zgraną całość. Trzeba pamiętać o kolorystycznej zgodności dachówki zarówno ze stolarką drzwiową i okienną, jak i właśnie ogrodzeniem. Warto zwrócić uwagę, żeby zarówno w elewacji budynku, jak i w ogrodzeniu zastosowane zostały te same materiały wykończeniowe.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena