Zanim cellulit dopadł moje osobiste uda, moja wiedza na jego temat była dość skąpa i oparta na popularnych stereotypach. Tym większe było moje zdziwienie, gdy u mnie pojawiła się pomarańczowa skórka, choć wedle mojego przeświadczenia, nie miała się pojawić.

Data dodania: 2014-11-13

Wyświetleń: 2496

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Aby skutecznie przeciwdziałać powstawaniu cellulitu, warto poznać fakty i mity na jego temat. Po pierwsze, nieprawdą jest, że pomarańczowa skórka dopada jedynie panie z nadwagą i do tego w wieku dojrzałym. Bzdura – wiele młodych kobiet o idealnej figurze boryka się z nieestetycznymi zmianami w obrębie brzucha, ud czy pośladków. Natomiast faktem jest, że młode dziewczyny pozbędą się pomarańczowej skórki szybciej niż panie dojrzałe. Ma to związek ze zmianami hormonalnymi u pań starszych oraz z faktem, że młoda skóra jest bardziej elastyczna, zawiera więcej kolagenu i ma większe właściwości regeneracyjne.

Kosmetyk sam cudów nie zdziała

Nieprawdą jest też, choć pewnie producenci będą sądzić inaczej, że cellulitu można się pozbyć za pomocą super drogich kosmetyków lub suplementów diety, stworzonych specjalnie do walki z pomarańczową skórką. Nie mówię, że są one kompletnie nieprzydatne, tylko że nie ma sensu łykanie tabletek, bez zmiany diety i trybu życia. Jedząc fast-foody i spędzając wolny czas przed telewizorem nie ma się co łudzić, że cudowny specyfik wykona pracę za nas.

W stresie i w ciąży     

Ciekawym faktem jest, że powstawaniu cellulitu sprzyja stres i napięcie nerwowe. W jaki sposób? Gdy żyjemy w długim stresie, w naszym organizmie zachodzą zmiany hormonalne, a te mają już bezpośrednie przełożenie na powstawanie i pogłębianie się zmian cellulitowych.

Faktem jest również, że bardzo często cellulit pojawia się u kobiet w ciąży i po ciąży. Po pierwsze – wspomniane wcześniej zmiany hormonalne. A po drugie, podczas ciąży powłoki brzucha muszą się rozciągnąć ponad miarę, co powoduje zmiany w przepływie krwi i limfy przez tkanki. I wreszcie po trzecie – panie w ciąży często zbyt mało się ruszają, na własne życzenie hodując sobie pomarańczową skórkę. Po ciąży szybko wrócą do dawnej wagi, ale walka z cellulitem będzie trwać o wiele dłużej.

Dopada też panów

Ciekawostką jest też, że cellulit nie jest wyłącznie damską przypadłością. Co prawda, u kobiet występuje dużo częściej, jednak okazuje się, że panowie również mogą mieć przygodę z pomarańczową skórką, pojawiająca się na udach i brzuchu. Jednak być może przez uwarunkowania kulturowe nie są tak skupieni na swoim wyglądzie, jak my, dlatego pomarańczowa skórka czy któraś z kolei fałdka na brzuchu nie robi na nich większego wrażenia.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena