Jeśli nawet wcześniej zakładało się, że podczas takich wystąpień najważniejsza jest treść samego przemówienia i to jego merytoryczna zawartość przykuwa uwagę słuchaczy – życie to zapewnie zweryfikuje, podważając to założenie. Okazuje się bowiem, że sposób przekazywania informacji bywa równie istotny, o ile nie istotniejszy, i ma olbrzymi wpływ na odbiór informacji. Istotnie, sztuka wystąpień publicznych przydaje się w wielu sytuacjach na gruncie zawodowym, a jej użyteczność, lub też brak umiejętności w tej dziedzinie, dają wymierne rezultaty wszystkim, którzy kiedykolwiek prezentowali wewnętrznie wyniki projektu, przedstawiali klientowi ofertę czy występowali na konferencję. Jak dobrze przygotować się do wystąpienia? Jakie znaczenie ma tembr głosu, sposób mówienia, wygląd i mowa ciała?
Jak wygląda szkolenie?
Zazwyczaj szkolenia z publicznych wystąpień prowadzi się metoda warsztatową, wykorzystując aktywizujące metody nauczania i używając różnorodnych akcesoriów szkoleniowych. Podczas szkolenia praca obejmuje nie tylko wiedzę teoretyczną, ale także praktyczne ćwiczenia i symulacje, które potem łatwo można zaadaptować do życia zawodowego a nawet osobistego. Uczestnicy w trakcie zajęć są proszeni o wykorzystanie własnych doświadczeń i konkretnych zdarzeń z życia do przełamania zahamowań i większego zaangażowania w proces wewnętrznej przemiany. Na koniec warsztatów każdy uczestnik otrzymuje materiały edukacyjno – rozwojowe z zakresu omawianych tematów oraz wskazówki do dalszej, indywidualnej pracy. Podsumowując, w pracy warsztatowej dotyczącej sztuki prezentacji, najczęściej stosuje się poniższe narzędzia:
● symulacje
● studium przypadków
● ćwiczenia indywidualne/grupowe
● interaktywne prezentacje
● dyskusje
● testy diagnostyczne
Szkolenia z wystąpień publicznych – jakie przynoszą korzyści
Korzyści z aktywnego uczestnictwa w szkoleniach przeznaczonych dla osób, które chcą opanować, niewątpliwie trudną sztukę publicznej prezentacji na zadany temat, nie dadzą się przecenić. Po ukończeniu warsztatów, uczestnicy zazwyczaj są w stanie samodzielnie przygotować profesjonalną prezentację, zgodną z wymaganymi założeniami, dopasować sposób prezentacji i poruszane w niej treści do potrzeb słuchaczy, efektywnie komunikować się (na poziomie werbalnym i niewerbalnym), a także umiejętnie kontrolować przebieg prezentacji i zapanować nad grupą. Wszystkie te umiejętności pozwalają później zbudować profesjonalny wizerunek własnej osoby, a także nawiązać odpowiednie relacje z uczestnikami prezentacji, którą wygłaszamy. Wzmocnienie pewności siebie i uprzednie przećwiczenie sytuacji, które mogą potencjalnie powodować stres, sprawia, że przyszli prelegenci skupiają się na tym co najważniejsze – merytoryce i skutecznej argumentacji, a także przyjaznej, otwartej mowie ciała, która na równi z przekazem werbalnym przyczynia się do subiektywnego odbioru u słuchaczy.