Bardzo często ludzie uważają, że ubezpieczenie mieszkania to wyrzucone pieniądze. Jednak kiedy dotknie nas nieszczęście, np. kradzież, powódź zmieniamy od razu zdanie.
Zanim zdecydujesz się na konkretną polisę, sprawdź danego ubezpieczyciela i oczywiście wybierz najlepszą dla siebie ofertę.

Data dodania: 2011-04-06

Wyświetleń: 1551

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zazwyczaj ludzie popełniają ten sam błąd: chcą zapłacić jak najmniej. I dostają to na czym im zależy: niską składkę i sumę, na jaką wykupują polisę. Ale zapominają często o tym, że przecież im mniejsza suma ubezpieczenia, tym później niższe odszkodowanie.

- Nigdy nie zaniżajmy wartości naszego ubezpieczanego majątku, by później nie narzekać, że otrzymaliśmy zbyt niskie odszkodowanie. Lepiej dowiedzieć się, jakie zniżki ewentualnie nam przysługują. Zapłacimy mniej, jeśli np. dom jest monitorowany przez agencję ochrony, zamki i drzwi mają atesty lub gdy kupujemy kolejną polisę u tego samego ubezpieczyciela.
- Powinniśmy również sprawdzić zakres ochrony (za co dane towarzystwo odpowiada a za co nie). W niektórych sytuacjach bowiem ubezpieczyciel może nam po prostu nie wypłacić odszkodowania. Mamy np. ubezpieczenie od zalania więc ubezpieczyciel wypłaci pieniądze, gdy pęknie rura w mieszkaniu, ale nie za skutki powodzi.
- Musimy zwrócić uwagę na wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Sprawdźmy je w umowie i w "Ogólnych warunakch ubezpieczenia" (na stronie internetowej ubezpieczyciela). Wtedy dowiemy się, że towarzystwo ubezpieczeniowe nie odpowiada np. za zalanie przez przeciekający dach, niedomknięte okna, przenikanie wód gruntowych. Przeczytajmy także na limity podane w OWU (dotyczą np. sprzętu elektronicznego, który możesz ubezpieczyć do 70 proc. wartości gdyż za pełną ochronę zapłacimy większą składkę).
- Bardzo ważny jest termin zgłaszania szkody. Zbyt późne powiadomienie może nawet spowodować utratę odszkodowania!
- Sposób wypłaty naszego odszkodowania (w jakim terminie otrzymamy pieniądze, czy w całości, czy w ratach, czy dostaniemy jakąś zaliczkę).
- Kiedy możemy zrezygnować z danego ubezpieczyciela. Na ogół 30 dni przed rozwiązaniem umowy musimy powiadomić o tym towarzystwo.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena