Polisa posagowa to rodzaj ubezpieczenia na życie oraz dożycie określonego wieku. Dotyczy ona wyłącznie dzieci i ma im zapewnić ochronę w przypadku jakichkolwiek nieszczęść losowych (np. śmierć rodzica), ale również daje możliwość zgromadzenia kapitału na przyszłość.

Data dodania: 2011-04-11

Wyświetleń: 1299

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Takie ubezpieczenie jest zawierane na minimum 5 lat i trwa do ukończenia przez dziecko 18 lat lub też maksymalnie 25. Rodzice, dziadkowie lub inne osoby już w chwili narodzin dziecka mogą wykupić taką polisę, ponieważ nie jest określona dolna granica wieku dziecka. Mamy do wyboru dwa rodzaje programów - oszczędnościowy, który gromadzi kapitał dla dziecka oraz ochronno-oszczędnościowy, w którym nie tylko gromadzimy kapitał, ale również, co ważne, zabezpiecza finansowo dziecko na wypadek naszej śmierci.
W przypadku śmierci rodziców firma ubezpieczeniowa wypłaca dziecku, po osiągnięciu przez nie określonego wieku, ustaloną sumę pieniędzy. Co więcej, do chwili, aż dziecko wiek ten osiągnie towarzystwo ubezpieczeniowe przejmie na siebie obowiązek płacenia składek. Niektóre firmy wypłacają także miesięczne renty do końca terminu określonego w umowie ubezpieczenia. Odszkodowanie z polisy posagowej jest wolne od podatku od spadków i darowizn.
Jednak zanim zdecydujemy się podpisać umowę, warto wybrać odpowiednie towarzystwo ubezpieczeniowe. Warto zwrócić uwagę, czy polisa posagowa pozwala na wykupienie umów dodatkowych, w jakich sytuacjach ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłacenia świadczeń, jak długo nie można zrezygnować z polisy (najczęściej są to 2,3 lata), czy istnieje np. możliwość zawieszenia płacenia składek, gdy mamy przejsciowe kłopoty finansowe itp. Jest to bardzo ważna decyzja, dlatego też warto porównać różne oferty, a określoną umowę skonsultować z doradcą finansowym.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena